Opracowano bioniczne ramię, które potrafi złapać obiekty w mgnieniu oka

Kategorie: 

Kadr z Youtube
Uczeni ze szwajcarskiego Learning Algorithms and Systems Laboratory (LASA) opracowali i zaprezentowali bioniczne ramię, które potrafi złapać nadlatujące obiekty z wyjątkową precyzją. Sam ruch tej maszyny jest niezwykle płynny.

 

Zrobotyzowane ramię ma aż 1.5 metra długości i jest zgięte w wielu miejscach. Ręka posiada trzy palce oraz jeden kciuk i potrafi złapać dosłownie każdy obiekt, nawet przedmioty o nieregularnych kształtach i zmieniającym się środku ciężkości, bez względu na trajektorię lotu. W trakcie testów, które zostały zaprezentowane na poniższym nagraniu, bioniczna dłoń bez problemu złapała rakietkę tenisową, piłkę i butelkę.

 

Twórcy byli zainspirowani sposobem, z jakim uczy się człowiek poprzez naśladowanie oraz metodę prób i błędów. W fazie nauki, maszyna korzystała z kilku kamer do monitorowania ruchów a następnie tworzyła modele kinetyczne obiektów na podstawie trajektorii, prędkości i ruchów obrotowych. Dane te zostały przetłumaczone na równanie, które pozwala robotowi w bardzo krótkim czasie przyjąć odpowiednią pozycję. Ramię koryguje tor lotu w ciągu kilku milisekund i z wielką precyzją przechwytuje obiekt.

 

Maszyna z pewnością będzie posiadać wiele zastosowań a na chwile obecną, Szwajcarskie Centrum Kosmiczne chce ją wykorzystać w projekcie, który ma na celu przechwycenie śmieci kosmicznych, orbitujących wokół naszej planety. Gdyby ta zrobotyzowana ręka została zamontowana na satelicie, mogłaby złapać każdy śmieć, jaki znalazłby się w pobliżu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika blogger

"Gdyby ta zrobotyzowana ręka

"Gdyby ta zrobotyzowana ręka została zamontowana na satelicie, mogłaby złapać każdy śmieć, jaki znalazłby się w pobliżu."
Tak.
O ile ją nie rozwali nadlatując z prędkościa 18 000 km/h, czy lepiej.
Kosmos, to nie miejsce gdzie rzeczy majestatycznie i powoli brylują niczym astronauci w ISS.
Tam wszystko lata z prędkościami znacznie przekraczającymi możliwości reakcji jakiegolwiek robota, nie wspominając już o wpływie energii zderzenia z takim śmieciem....

Skomentuj