Opracowano algorytm, który potrafi skutecznie zakamuflować obiekt

Kategorie: 

Źródło: MIT
Dzisiejsze technologie, pozwalające ukryć obiekty przed wzrokiem człowieka niczym peleryna niewidka, nie są jeszcze wystarczająco skuteczne. Wszystko zależy od zastosowanej metody a naukowcy z MIT opracowali specjalny generator korzystający z algorytmu, który potrafi badać otoczenie.

 

Dotychczas kamuflaże były raczej wzorowane na zwierzętach, np. na kałamarnicach. Jednak amerykańscy uczeni stworzyli urządzenie, które korzysta ze specjalnego algorytmu. Dzięki niemu, generator wykonuje zdjęcia otoczenia, analizuje je i na tej podstawie tworzy własny kamuflaż. W trakcie przeprowadzonych testów, ukryty obiekt udało się zauważyć po około trzech sekundach.

 

Programy wykrywające obiekty poszukują specyficznych tekstur, linii i konturów sugerujących, że gdzieś na scenie znajduje się obiekt. Jednak opracowany przez naukowców z MIT algorytm działa odwrotnie - rozmywa linie i kontury aby wtopić się w tło. Na poniższej symulacji komputerowej przedstawiono różne scenerie, na których ukryte zostało urządzenie. W niektórych przypadkach bardzo łatwo je dostrzec, a w niektórych już trudniej.

 

 

Źródło: http://newsoffice.mit.edu/2014/algorithms-produce-patterns-that-could-hide-public-eyesores-0521#.U30AvlAij9U.twitter

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj