Około tysiąca gatunków nieznanych bakterii znaleziono w tybetańskich lodowcach

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zespół naukowców z Chińskiej Akademii Nauk zbadał próbki śniegu i lodu z wyżyn Tybetu i znalazł tam ponad 1000 różnych rodzajów bakterii. Według Nature Biotechnology prawie wszystkie z nich były nieznane nauce.

 

Wiadomo, że lądolody pokrywają około 10% powierzchni Ziemi. Jest to największy zbiornik świeżej wody na świecie. Topniejące lodowce z powodu globalnego ocieplenia mogą na zawsze zmienić wygląd planety.

 

Autorzy badania postanowili ustalić, czy bakterie zawarte w lodowcach w miarę topnienia mogą przenikać do innych regionów. W latach 2010-2016 pobrali próbki śniegu i lodu z 21 lodowców w Tybecie. Próbki następnie stopiono i przeanalizowano.

 

W rezultacie zespół był w stanie zidentyfikować 968 unikalnych gatunków bakterii, z których 98% nie było wcześniej opisanych w żadnym katalogu. Naukowcy stwierdzili, że te mikroorganizmy mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt i ludzi.


Próbki lodu pobrano w regionie ważnym dla ekosystemu. Woda z topniejących lodowców Tybetu zasila kilka dużych rzek, które płyną z gęsto zaludnionych obszarów Chin i Indii.

 

Badanie wykazało, że bakterie są w stanie odbyć długie „podróże” wraz z topnieniem wody. Naukowcy podkreślają, że patogeny należą do bardzo starych grup, na które współczesne gatunki (zarówno zwierzęta, jak i ludzie) nie mają odporności.

 

Autorzy zauważyli, że bakterie z topniejących lodowców mogą powodować nowe pandemie i wezwali do dalszych badań nad tymi mikroorganizmami.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj