Okazało się, że ośmiornice pojawiły się na Ziemi przed dinozaurami

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy odkryli najstarszego przodka ośmiornic - skamielinę liczącą około 330 milionów lat! Po dokładnym zbadaniu skamieniałych szczątków amerykańscy naukowcy doszli do wniosku, że ośmiornice powstały przed dinozaurami. Kto rządził ziemią przed dinozaurami? Ośmiornice! 

 

Skamielina o długości 12 cm ma 10 kończyn (współczesne ośmiornice mają osiem) z dwoma rzędami przyssawek. Prawdopodobnie staroźytny głowonóg mieszkał w płytkiej tropikalnej zatoce oceanicznej. Okaz został znaleziony w formacji Bear Gulch Limestone w Montanie w USA.

 

Bardzo rzadko można znaleźć skamieliny tkanek miękkich, dlatego to bardzo ekscytujące odkrycie, ponieważ przesuwa rodowód tych zwierząt znacznie dalej, niż myśleliśmy.

Co ciekawe, naukowcy odkryli skamielinę już w 1988 roku. Została przekazany do Królewskiego Muzeum Ontario w Kanadzie, gdzie przez dziesięciolecia leżała w szufladzie, niezbadana. Uwagę naukowców przykuły skamieniałe rekiny z tego obszaru. Jednak ostatnio naukowcy zauważyli, że skamielina ośmiornicy ma dziesięć kończyn, co przykuło ich uwagę. 

 

Szczątki zwierzęcia są tak dobrze zachowane, że „noszą ślady worka z atramentem”. Stworzenie było prawdopodobnie przodkiem współczesnych ośmiornic i kałamarnicy. Przed tym odkryciem „najstarsza znana skamielina gatunku” była ośmiornicą sprzed 240 milionów lat. Naukowcy nazwali starożytną skamieniałość Syllipsipopodi bideni na cześć prezydenta Joe Bidena.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj