Kategorie:
Przez ostatnie siedem lat zespół z University of Cambridge badał jeziora roztopowe na szczycie lądolodu Grenlandii. Ostatnie wyniki pokazują, że ta woda wnika do lodu przez pęknięcia, powodując topnienie od dołu do góry. Wygląda na to tak jakby nie działały prawa fizyki, bo jak lód może topić się od dołu do góry?
W ramach prac naukowcy próbowali dowiedzieć się więcej o tym, jak przepływa woda z roztopów i dlaczego proces ten przebiega tak szybko. Obecnie każdego lata na powierzchni lodu tworzą się jeziora z roztopowymi wodami, ponieważ pokrywa lodowa jest narażona na działanie wyższych temperatur.
Naukowcy zauważyli, że wcześniej, badając podstawowe topnienie pokryw lodowych i lodowców, brano pod uwagę źródła ciepła, takie jak tarcie, energia geotermalna i ciepło utajone uwalniane podczas zamarzania wody. Jednak nigdy wcześniej nie zwracano uwagi na ciepło wytwarzane przez przepływającą stopioną wodę.
Badanie warunków na dnie pokrywy lodowej okazało się trudne, ale naukowcy zastosowali technikę zwaną fazoczułą echosondą radiową, która pozwoliła im zmierzyć tempo topnienia u podstawy lodowca. Stwierdzono, że niektóre z tych prędkości są tak wysokie, jak na powierzchni, pomimo faktu, że powierzchnia jest oświetlona światłem słonecznym, a podstawa nie. Aby zrozumieć przyczyny tego stanu rzeczy, autorzy badania obliczyli ilość wód roztopowych spływających na dno lodowca, która według ich wniosku wynosiła aż 82 miliony metrów sześciennych dziennie latem 2014 roku. Według zespołu energia generowana przez taką ilość wody jest porównywalna z mocą generowaną przez największą na świecie elektrownię wodną przy Zaporze Trzech Przełomów w Chinach.
Jeśli mówimy o mocy, jaka jest dostarczana do całej pokrywy lodowej w środku lata - liczącej prawie milion kilometrów kwadratowych - to wytwarza ona więcej energii wodnej niż 10 największych elektrowni wodnych na świecie razem wziętych! Naukowcy są przekonani, że ten efekt, który nie został uwzględniony w udziale pokrywy lodowej w podnoszeniu się poziomu morza, może się tylko nasilać w miarę dalszego ocieplania się planety.
Komentarze
Skomentuj