Oglądanie programów sportowych zwiększa sprawność fizyczną

Kategorie: 

www.sxc.hu
Według badania opublikowanego w czasopiśmie Frontiers in Autonomic Neuroscience, oglądanie programów sportowych bądź osób, które uprawiają sport, powoduje iż człowiek staje się bardziej sprawny fizycznie. Okazuje się, że samo patrzenie na aktywność fizyczną zwiększa środki fizjologiczne, tak jakby dana osoba sama uprawiała sport.

 

Naukowcy przeprowadzili badanie na grupie dziewięciu ochotników, którym rejestrowano sygnały elektryczne włókien nerwowych skierowanych do naczyń krwionośnych. Uczestnikom przedstawiono obraz statyczny na ekranie komputera, podczas gdy uczeni monitorowali ich aktywność nerwu współczulnego mięśni i inne parametry fizjologiczne. Pomiary pozostawały na poziomie stałym, jednak nagle się zmieniły, gdy pokazano 22-minutowy film z biegaczem w roli głównej.

 

Badanie informuje nas, że podczas oglądania osoby uprawiającej sport zwiększa się nasza praca serca, szybkość oddychania, przepływ krwi w skórze oraz uwalnianie potu. Jak twierdzi autor badania Vaughan Macefield, po raz pierwszy odkryto również, że zwiększa się wtedy aktywność nerwu współczulnego mięśni, co ma zazwyczaj miejsce podczas ćwiczeń.

 

Gdy uczestnicy badania siedzieli zrelaksowani, ich reakcje na film były psychogeniczne - pochodziły z umysłu a nie z ciała. Badacze zaznaczają jednak, że oglądanie programów sportowych nie może się równać prawdziwej aktywności fizycznej.

 

 

Źródło:  http://www.frontiersin.org/Journal/10.3389/fnins.2013.00102/abstract

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj