Odkryto zestaw zasad, który może usprawnić edycję genów metodą CRISPR

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy odkryli zestaw prostych zasad, które mogą wpływać na precyzję edycji genomu w ludzkich komórkach za pomocą narzędzia CRISPR. W nowym badaniu, naukowcy przeanalizowali skutki modyfikacji genomu CRISPR w 1491 miejscach docelowych w 450 genach i znaleźli wzór, który może przewidywać wyniki na podstawie prostego zbioru reguł.

W zeszłym miesiącu, Jiankui He, naukowiec z Chin, zaszokował świat, kiedy oświadczył, że stworzył pierwsze na świecie dzieci z genami zmodyfikowanymi metodą CRISPR. Podczas konferencji w Hongkongu ujawnił, że dezaktywował gen CCR5, aby zapewnić dzieciom odporność na wirus HIV.

 

Eksperyment spotkał się z ostrą krytyką ze strony społeczności naukowej na całym świecie z wielu powodów. Przedstawiona dokumentacja medyczna sugerowała, że bliźniaczki mogły rozwinąć nowe mutacje, których efekty uwidocznią się w przyszłości.

Nowy zestaw reguł umożliwi naukowcom z całego świata przewidywanie wyników i stosowanie CRISPR z większą precyzją i wydajnością. Naukowcy odkryli również, jak „otwarte” lub „zamknięte” docelowe DNA będzie miało wpływ na wynik edycji genu. Aby umożliwić modyfikację „zamkniętego” genu, naukowcy wyjaśnili potrzebę wykorzystania związków chemicznych, aby zmusić DNA do otwarcia się na CRISPR w celu zeskanowania genomu.

 

Nowe reguły umożliwią wykorzystanie tej technologii w warunkach klinicznych do leczenia wszystkich rodzajów zaburzeń przez korygowanie mutacji chorobotwórczych wewnątrz ciała pacjenta. Wyniki badań opublikowano w ScienceDirect.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika suawco

Ulepszyli CRISP i super bo

Ulepszyli CRISP i super bo bardzo obiecująca technologia edycji genow, a więc skuteczna metoda naprawy uszkodzeń lub szkodliwych mutacji DNA okazała się niedawno wadliwa gdyż potrafiła naprawić jedno a uszkodzić DNA w innym miejscu. Czułęm że to kwestia czasu, kiedy naukowcy wymyślą jak zwiększyć precyzję tej metody. A 100% skuteczna metoda naprawy jest równoznaczna ze środkiem na wyleczenie choroby zwanej życiem, która kończyła się jak dotąd zawsze śmiertelnie, a mało kto dożył do 100 lat i to w mało-komfortowych warunkach.

Skomentuj