Odkryto specyficzny region w mózgu, który odpowiada za uczenie się przez doświadczenie

Kategorie: 

Źródło: Flickr/biologycorner/CC BY-NC 2.0
Mózg wciąż pozostaje najbardziej skomplikowanym i tajemniczym organem wszystkich żywych istot. Naukowcy wciąż próbują zrozumieć jego działanie i dokonują kolejnych interesujących odkryć. Tym razem badacze odkryli region, dzięki któremu potrafimy uczyć się z doświadczenia.

 

Uczeni z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Uniwersytetu Imperial College zajęli się badaniem konkretnego regionu w mózgu, tzw. jądra przyśrodkowo-grzbietowego, który odpowiedzialny jest między innymi za podejmowanie decyzji oraz uczenie się. Jeden z autorów badania, dr Anna Mitchell powiedziała, że nauka wciąż nie wie jak wielką rolę odgrywa wspomniany obszar w życiu codziennym.

 

Do eksperymentów postanowiono wykorzystać makaki królewskie. Małpy te nauczono wykonywać zadania poznawcze na komputerach dotykowych. Zwierzęta otrzymywały nagrodę w postaci jedzenia gdy nauczyły się czegoś nowego i podejmowały dobre decyzje. Następnie przeprowadzono zabiegi chirurgiczne i "wyłączono" jądro przyśrodkowo-grzbietowe w małpich mózgach, po czym powtórzono poprzednie badania.

 

Naukowcy zaobserwowali że makaki królewskie nie potrafiły już w takim samym stopniu reagować i dostosowywać się do zachodzących zmian, tak aby podejmować właściwe decyzje i zdobywać jak największe nagrody. Zwierzęta miały również problemy z podjęciem decyzji gdy miały do wyboru kilka różnie nagradzanych opcji.

 

Z badań wywnioskowano, że jądro przyśrodkowo-grzbietowe ma istotny wpływ na szybkie integrowanie nowych informacji, umożliwiające uczenie się i podejmowanie decyzji. Chodzi o umiejętności z których ludzie korzystają każdego dnia. Naukowcy będą przeprowadzać kolejne badania i wezmą pod uwagę jak jądro przyśrodkowo-grzbietowe komunikuje się z innymi regionami w mózgu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj