Odkryto raport z XVIII wieku, który opisuje śmierć kliniczną

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Francuski lekarz medycyny i archeolog, dr Phillippe Charlier, niespodziewanie natknął się na stary dziennik, który opisuje tzw. Near Death Experience (NDE), czyli doświadczenia osoby, będącej w stanie śmierci klinicznej. Jak się okazuje, jest to prawdopodobnie najstarszy raport opisujący to zjawisko.

 

Dr Charlier odkrył ten dziennik zupełnie przypadkowo, gdyż znajdował się on w książce, która została zakupiona w antykwariacie za cenę 1 euro. Książka nosi nazwę: "Anecdotes de Médecine" i napisał ją prawdopodobnie w 1740 roku lekarz wojskowy, Pierre-Jean du Monchaux. Znajdują się w niej spekulacje na temat tego, co powoduje zjawisko NDE.

 

Monchaux spekulował, że zbyt duży przepływ krwi do mózgu może wyjaśniać tajemnicze odczucia ludzi, którzy opisywali je po tym jak odzyskali świadomość. Dziennik opisuje również przypadek pacjenta, farmaceuty z Paryża, który stracił na chwilę przytomność a następnie poinformował, że widział światło i myślał że znajdował się w niebie.

 

Według Monchaux'a, we wszystkich przypadkach NDE, pacjenci mieli niewielką ilość krwi w żyłach w skórze ale za to duży przepływ krwi w naczyniach w obrębie mózgu, co miało dać żywe i intensywne odczucia. Jednak jego spekulacje są przeciwieństwem tego, co uważają dzisiejsi naukowcy.

 

 

Źródło: http://www.livescience.com/46993-oldest-medical-report-of-near-death-experience.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj