Odkryto pierwszą fluorescencyjną żabę

Kategorie: 

Źródło: J. Falvovich & C. Taboada

Naukowcy z Argentyny odkryli niezwykłą fluorescencyjną żabę, która pod wpływem światła ultrafioletowego wydziela jaskrawy zielony blask. Jest to pierwszy znany nam płaz, który posiada taką zdolność.

 

Odkrywcami są naukowcy z Uniwersytetu Buenos Aires, którzy w pobliżu miasta Santa Fe schwytali żaby Hypsiboas punctatus z rodziny rzekotkowatych i naświetlili je przy pomocy latarki ultrafioletowej. Zwrócono uwagę, że przy normalnym świetle posiada zielone, żółte i czerwone kolory, lecz w świetle ultrafioletowym żaba ujawnia swoje ukryte piękno.

Źródło: J. Falvovich & C. Taboada

Naukowcy byli zaskoczeni, ponieważ żaba posiada w sobie barwnik o nazwie biliwerdyna. Białka związane z tym związkiem chemicznym emitują bladą czerwoną fluorescencję. Okazało się jednak, że żaba emitowała kolor zielony, ponieważ w tkance limfatycznej, skórze i gruczołach wydzielniczych posiada trzy molekuły odpowiedzialne za zieloną fluorescencję. Najbliższe podobieństwo tych cząsteczek można znaleźć w roślinach.

Źródło: J. Falvovich & C. Taboada

Umiejętność absorbowania światła o falach krótkich i emitowania na dłuższych falach to bardzo rzadka umiejętność u zwierząt lądowych, której dotychczas w ogóle nie udało się odkryć u płazów. Zafascynowani naukowcy mają zamiar poszukać kolejnych takich żab i chcą sprawdzić, czy system wzrokowy Hypsiboas punctatus potrafi zobaczyć swoją fluorescencję - tylko po co?

Źródło: J. Falvovich & C. Taboada

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj