Odkryto nowy stan materii, w którym atomy istnieją jednocześnie jako ciała stałe i ciecze

Kategorie: 

Źródło: Images-of-elements.com/CC BY 1.0

Do tej pory uważano, że atomy w materiale fizycznym występują w jednym z trzech stanów – stałym, ciekłym lub gazowym. Jednak teraz naukowcy odkryli, że niektóre elementy w specyficznych warunkach mogą przyjmować właściwości stanów stałych i ciekłych jednocześnie.

 

Zespół z Uniwersytetu w Edynburgu wykonał liczne symulacje komputerowe, aby lepiej przyjrzeć się tzw. stanowi stopionego łańcucha. Badania zachowań 20 tysięcy atomów potasu w ekstremalnych warunkach ujawniły, że powstałe struktury reprezentują nowy stabilny stan materii.

 

Po zastosowaniu ciśnienia rzędu od 20 000 do 40 000 atmosfer oraz temperatur od 126 do 526 stopni Celsjusza, potas wchodzi w stan stopionego łańcucha, w którym powstają dwie połączone ze sobą stałe struktury kratowe. W tym stanie, łańcuchy rozpuszczają się w ciecz, podczas gdy pozostałe kryształy potasu są w postaci stałej.

 

Do tej pory nie było jasne, czy te niezwykłe struktury reprezentują odrębny stan materii, czy też istnieją jako etapy przejściowe między dwoma różnymi stanami. Naukowcy uważają, że przy odpowiednich warunkach również inne pierwiastki chemiczne, takie jak sód czy bizmut, mogą istnieć w nowo odkrytym stanie.

 

Stan stopionego łańcucha dołączył właśnie do szeregu innych niezwykłych stanów materii, nie licząc oczywiście gazu, cieczy i stanu stałego. Są to: plazma, kondensat Bosego-Einsteina, nadprzewodnictwo, nadciekłość, materia zdegenerowana i plazma kwarkowo-gluonowa.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika MaRyna

Do tej pory uważano, że atomy

Do tej pory uważano, że atomy w materiale fizycznym występują w jednym z trzech stanów – stałym, ciekłym lub gazowym. Jednak teraz naukowcy odkryli, że niektóre elementy w specyficznych warunkach mogą przyjmować właściwości stanów stałych i ciekłych jednocześnie.

Już pierwsze zdanie mnie 'rozwaliło'. Atomy nie są w żadnym stanie!!! To jakaś substancja może być w stanie stałym, ciekłym lub gazowym. A 'element' w zdaniu następnym to po polsku 'pierwiastek', ok?
Czasem jak się na czymś człowiek nie zna to lepiej sobie odpuścić, bo nawet przy tłumaczeniu gotowego artykułu można głupot 'nastrzelać'

Portret użytkownika r.abin

"Tempora mutantur" - energia

"Tempora mutantur" - energia kinetyczna atomów - determinuje stan skupienia materii (którą tworzą owe atomy). Spór o formę - jest typowo adademicki (nos dla tabakiery ). Naukowcy odkryli też że (na poziomie kwantowym) - atom może mieć dwie różne temperatury - i to jest dla mnie zagadką. Bo to pierwsze - czytaj niżej

Portret użytkownika r.abin

Cieszę się bardzo z

Cieszę się bardzo z potwierdzenia moich wcześniejszych (przed laty) obliczeń - że w parze wodnej istnieją (obok siebie) cząstki gazu i cieczy (a nawet lodu). W oparciu o rozkład Maxwella, zbudowałem prosty model cząsteczkowy skraplania i stwierdziłem, że w gazie jednoatomowym, siły wiązania - są równe kT/2, gdzie T-jest temperaturą inwersji. Niestety, nie spodobało się to Luminarzowi Fizyki

Skomentuj