Odkryto nowy podgatunek najrzadszego motyla świata

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Wyizolowana populacja najrzadszych motyli z gatunku Apollo arcticus (Parnassius arcticus), odkryta w rejonie Momsky na Jakucji, okazała się nowym podgatunkiem o innym wyglądzie i DNA.

 

Podgatunek ten został nazwany Parnassius arcticus arbugaevi i został opisany w artykule opublikowanym w czasopiśmie Acta Biologica Sibirica.

 

Odkrycie miało miejsce na terenie pasma górskiego o długości około 500 km, położonego w dystrykcie Momsky w północno - wschodniej Jakucji. Wśród wielu stworzeń żyjących na tym obszarze naukowcy z uniwersytetów stanowych w Tomsku i Ałtaju zauważyli motyle, których pojawienie się na pierwszy rzut oka zbiega się z pojawieniem się Arctic Apollo - najrzadszych motyli z rodziny żagliców.

 

Jednak po bliższym przyjrzeniu się naukowcy zauważyli, że motyle, które obserwowali, są większe, mają bardziej wydłużone skrzydła, a jednocześnie nie mają na skrzydłach ciemnych plam, które mają motyle z gatunku Apollo arctic. W tym momencie naukowcy zdali sobie sprawę, że patrzą na motyle, których gatunek nie jest znany nauce.

 

Po odkryciu tajemniczych motyli nastąpiły ich analizy morfologiczne i genetyczne, podczas których stało się jasne. Znalezione motyle to przedstawiciele podgatunku arktycznego Apollo. Odkryte motyle Parnassius arcticus arbugaevi żyją na skalistych zboczach o niskiej roślinności na wysokości 1400 metrów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj