Odkryto nową gwiazdę, która formuje się tak, jak planety

Kategorie: 

Źródło: J. D. Ilee/University of Leeds

Korzystając z interferometru radiowego Atacama Large Millimeter/submillimetre Array w Chile, astronomowie odkryli nową gwiazdę, która tworzy się tak, jak planeta.

John Ilee z Uniwersytetu w Leeds oraz jego współpracownicy obserwowali masywną gwiazdę MM 1a, kiedy odkryli nowy, fascynujący obiekt. Była to młoda gwiazda, która otrzymała nazwę MM 1b. Naukowcy uważają, że jest to jeden z pierwszych przykładów formowania się dysków, wykrytych wokół ogromnej młodej gwiazdy.

 

Gwiazdy formują się w dużych obłokach gazu i pyłu w przestrzeni międzygwiezdnej, a kiedy zapadną się pod wpływem grawitacji, gwiazda zaczyna się szybciej obracać i formować wokół siebie dysk. W przypadku gwiazd o małej masie, takich jak Słońce, ten wirujący dysk z pyłu i gazu przekształca się ostatecznie w planety i asteroidy.

 

Gwiazda i dysk protoplanetarny, który zaobserwowali naukowcy, są jednak tak masywne, że zamiast formującej się planety, naukowcy zauważyli narodziny innej gwiazdy.

Pomiary promieniowania pochodzącego z pyłu i zmiany częstotliwości światła emitowanego przez gaz pozwoliły określić masę obu gwiazd. Okazało się, że MM 1a jest 40 razy bardziej masywna niż Słońce, a mniejsza gwiazda waży mniej niż połowę masy Słońca. Naukowcy uznali, że ​​jest to niezwykłe zjawisko, ponieważ gwiazdy nie posiadają bliskich towarzyszy. Wyjątkiem są gwiazdy podwójne, które tworzą się jednocześnie, jednak posiadają one taką samą masę.

 

Gwiazda może wciąż być zdolna do utworzenia planet wokół siebie. Proces tworzenia się nowego układu planetarnego wokół masywnej gwiazdy powinien nastąpić szybko, ponieważ gwiazdy tak masywne jak MM 1a żyją jedynie około miliona lat, zanim eksplodują jako supernowe. Oznacza to, że nowopowstałe planety z pewnością nie będą istnieć długo.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj