Odkryto metodę, która pozwala zresetować zegar biologiczny człowieka

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Jak wiadomo, organizm ludzki posiada własny, wewnętrzny zegar biologiczny. Jego zaburzenie, przykładowo pracą w nocy, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Uczeni twierdzą, że udało im się odkryć enzym, który jest najwyraźniej jednym z elementów zegara biologicznego.

 

Naruszenie naszego zegara biologicznego źle wpływa na sen i metabolizm, jednak Dr. David Bechtold z Uniwersytetu w Manchesterze, badając myszy, odkrył enzym zwany CK1epsilon. Jak się okazało, jego brak spowodował, że mysz potrafiła znacznie szybciej dostosować się do nowego jasnego/ciemnego otoczenia.

 

Naukowcy podali następnie specyfiki, które hamowały enzym CK1epsilon. Zaobserwowano, że mysz szybciej dostosowała się do warunków, redukując jednocześnie zakłócenia w metaboliźmie, spowodowane przesunięciem czasowym. Jeśli metoda ta sprawdzi się również na człowieku, specjalne lekarstwa pomogą nam w przyszłości zsynchronizować nasz zegar biologiczny, który zostałby zaburzony pracą na nocną zmianę lub lotem międzynarodowym.

 

 

Źródło: http://www.gizmag.com/body-clock-reset-enzyme/31320/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj