Odkryto drugi stan skupienia ciekłej wody

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Międzynarodowy zespół naukowców zajmował się badaniem fizycznych właściwości wody. Niespodziewanie odkryto, że ciekła woda posiada drugi stan skupienia - a właściwie przełącza się między pierwszym a drugim, w zależności od temperatury.

 

Jak dobrze wiemy, woda jest na naszej planecie bardzo powszechna i w standardowych warunkach występuje w postaci ciekłej. W pewnych warunkach, może przyjąć również stan gazowy (para wodna) lub stały (lód). Lecz naukowcy wyróżnili właśnie dwa stany skupienia dla ciekłej wody.

 

Zespół badawczy, kierowany przez Laurę Maestro z Uniwersytetu w Oksfordzie wykazał, że woda między temperaturą 40°C a 60°C potrafi osiągać punktu, w których przełącza się między dwoma stanami i wykazuje nowe właściwości. Jak ustalono, w temperaturze 50°C zmienia się jej współczynnik załamania światła, w temp. 53°C następuje zmiana współczynnika przewodności, w temp. 57°C zaobserwowano zmianę dla napięcia powierzchniowego, a w temp. 64°C, woda zmienia swoją przewodność cieplną.

 

Naukowcy nie rozumieją dlaczego tak się dzieje, ale przyszłe badania być może wyjaśnią to zaskakujące zjawisko. Wyniki pracy Laury Maestro i jej zespołu muszą zostać odtworzone przez inne zespoły badawcze. Odkrycie może mieć duże znaczenie dla naszego zrozumienia systemów biologicznych. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma International Journal of Nanotechnology.

 

Na podstawie: http://nt.interia.pl/technauka/news-fizycy-odkryli-drugi-stan-skupienia-cieklej-wody,nId,2...

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

"Odkrycie może mieć duże

"Odkrycie może mieć duże znaczenie dla naszego zrozumienia systemów biologicznych.? Powyżej 50C - to tylko niektóre bakterie żyją. Podział para-ciecz-lód, jest podziałem teoretycznym. W rzeczywistości wszystkie składniki występują w róznych proporcjach, przy czym skupiska cząstek nie przekraczają przewaznie 1000 szt (i nie można tego stwierdzić w badaniach dyfrakcyjnych). Z rozkładu Maxwella wynika, że we wrzątku są cząstki o temperaturze bliskiej 0K. Coś o tym pisał prof. E.Stanley (Boston)

Skomentuj