Odkrycie śladów lodu wodnego na szczytach wulkanów marsjańskiego równika

Kategorie: 

Źródło: NASA

Naukowcy z Uniwersytetu Browna dokonali przełomowego odkrycia - po raz pierwszy zaobserwowali ślady lodu wodnego na szczytach i zboczach największych wulkanów położonych w pobliżu marsjańskiego równika. To zaskakujące ustalenie podważa dotychczasowe przekonania na temat "suchości" tych rejonów Czerwonej Planety.

 

 

Dotychczas sądzono, że ze względu na rzadką atmosferę i wysokie temperatury, lód wodny nie może się tworzyć na szczytach marsjańskich gór położonych w pobliżu równika. Odkrycie naukowców z Brown University zmienia ten pogląd. Jak wyjaśnia badacz Adomas Valantinas, ślady lodu zaobserwowane na takich wulkanach, jak Olimp, Arsja i Ascraia, sugerują, że w przeszłości klimat Marsa mógł być inny, pozwalając na powstawanie opadów śniegu nawet w tych rejonach.

 

Astronomowie dokonali tego odkrycia, analizując zdjęcia największych marsjańskich wulkanów wykonane przez sondy orbitalne, w tym europejską misję Mars Express i rosyjsko-europejską sondę ExoMars-TGO. Szczególne zainteresowanie naukowców wzbudziły te wulkany, ponieważ w ich pobliżu często obserwowano chmury niosące dużą ilość wilgoci.

 

Analiza ponad 30 tysięcy zdjęć płaskowyżu Tharsis, na którym znajdują się badane wulkany, wykazała, że na części z nich, wykonanych wczesnym rankiem, widoczne były niebiesko-białe osady. Późniejsze badania przy użyciu instrumentów ExoMars-TGO potwierdziły, że są to złogi lodu wodnego lub innych stałych form wody, które pojawiają się okresowo, około godziny 7:00 czasu marsjańskiego, a następnie znikają w ciągu następnej godziny.

 

Naukowcy ustalili, że te pokłady lodu występują na szczytach i zboczach wulkanów jedynie w miesiącach zimowych, jesiennych i wiosennych. W marsjańskim lecie zupełnie zanikają, co wskazuje, że mają one ścisły związek z temperaturami panującymi w danym okresie. Obliczenia wykazały, że w innych porach roku i dnia na szczytach równikowych wulkanów temperatury są zbyt wysokie, aby mogła nastąpić kondensacja wilgoci i utworzenie się pokrywy lodowej.

 

To odkrycie sugeruje, że w przeszłości, gdy atmosfera Marsa była rzadsza, pokrywy lodowe na szczytach mogły być znacznie większe, co mogło mieć istotny wpływ na obieg wody na Czerwonej Planecie. Naukowcy podkreślają, że ich ustalenia podważają dotychczasowe wyobrażenie o "suchości" rejonów równikowych Marsa.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj