Nvidia zaprezentowała swój własny, autonomiczny samochód

Kategorie: 

Źródło: YouTube

Rozwój autonomicznych pojazdów zaczyna przypominać wyścig zbrojeń - coraz więcej korporacji zaczyna interesować się motoryzacją. Ostatnio nawet Nvidia, firma komputerowa, zajmująca się produkcją procesorów graficznych i innych układów scalonych, przedstawiła światu swój własny, samojeżdżący samochód.

 

Już na wstępnie należy zaznaczyć, że produkt opracowany przez tę amerykańską korporację różni się od pozostałych. Autonomiczny samochód Nvidii jest wyposażony w sztuczną inteligencję, która nastawiona jest na naukę i naśladowanie zachowań człowieka. To oznacza, że system najpierw obserwuje i analizuje działania ludzkiego kierowcy, po czym może sam podejmować decyzje. Jak powiadomiła Nvidia:

 

"W przeciwieństwie do zwykłego podejścia, nie zaprogramowaliśmy żadnego wyraźnego wykrywania obiektów, mapowania, planowania trasy czy kontroli elementów sterujących dla tego samochodu. Zamiast tego, pojazd uczy się na własną rękę aby utworzyć wszystkie niezbędne wewnętrzne reprezentacje, potrzebne do kierowania, obserwując ludzkich kierowców."

"Samochód z powodzeniem nawiguje plac budowy, uwalniając nas od tworzenia specjalistycznych detektorów dla stożków czy innych obiektów, obecnych na miejscu. Podobnie, samochód potrafi poruszać się po jezdni przerośniętej trawą i krzakami bez konieczności tworzenia systemu wykrywania roślinności. Wszystko co potrzebne, to około 20 przykładowych jazd, wykonywanych przez człowieka w różnych porach dnia. Nauka jazdy w złożonych środowiskach demonstruje nowe możliwości głębokich sieci neuronowych."

 

Możemy zatem mówić o pewnym przełomie. Autonomiczne samochody zwykle wyposażone są w szereg detektorów, dzięki którym omijają przeszkody po ich wykryciu. Nvidia podeszła do tego problemu od zupełnie innej strony i, jak widać na poniższym nagraniu, pozwoliła sztucznej inteligencji uczyć się i samodzielnie prowadzić pojazd.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj