Nowy system pozwala na odbiór danych cyfrowych z prędkością ponad jednego terabita na sekundę

Kategorie: 

Źródło: Flickr/mohsend72/CC BY-NC 2.0

Dzięki nowej technologii w przyszłości będziemy mogli pobierać ogromne ilości danych w niezwykle krótkim czasie. Specjaliści z University College London dokonali przełomu tworząc system komunikacji optycznej, który umożliwił pobieranie danych cyfrowych z rekordową prędkością 1,125 Tb/s. Główny autor badania dr Robert Maher wskazuje, że jest to niemal 50 tysięcy razy więcej od średniej prędkości brytyjskich łączy szerokopasmowych, która z kolei wynosi tylko 24 Mb/s.

 

System, który został opisany na łamach czasopisma Scientific Reports, wykorzystuje techniki z teorii informacji (dyscyplina zajmująca się problematyką informacji i metodami jej przetwarzania) oraz cyfrowe przetwarzanie sygnałów. Posiada wiele kanałów transmisyjnych i jeden odbiornik.

 

Sieć składa się z 15 kanałów o różnej długości fal, które modulowano przy pomocy metody kwadraturowej modulacji amplitudowo-fazowej (QAM), następnie połączono je i wysłano do odbiornika. W ten sposób powstał superkanał, który pozwolił na szybki transfer dużych ilości danych cyfrowych.

 

Jak twierdzi dr Robert Maher, dzięki tej technologii moglibyśmy pobrać wszystkie serie "Gry o Tron" w jakości HD w zaledwie jedną sekundę. Jest to z pewnością wielkie osiągnięcie, lecz minie sporo czasu zanim ludzie będą mogli korzystać z takiej sieci. Tymczasem uczeni już postawili przed sobą kolejny cel - chcą przetestować swój system przy transferze danych na odległość kilku tysięcy kilometrów.

 

 

Źródło: http://www.ucl.ac.uk/news/news-articles/0116/110216-fastest-data-rate-record

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj