Nowy materiał dla drukarek 3D pozwoli na regenerację kości

Kategorie: 

Źródło: A. Jakus/Science Translational Medicine

Specjalny "tusz" dla drukarek 3D umożliwia drukowanie elastycznych implantów w dowolnym rozmiarze. Po umieszczeniu ich w organizmie, zachowują się niczym prawdziwe kości.

 

Gdy pojawia się konieczność naprawy lub wymiany kości, lekarze zwykle pobierają ją z innych części ciała, lub stosują implanty. Ta druga metoda jest mniej bolesna, lecz implanty nie posiadają odpowiedniej wytrzymałości i łatwo się łamią.

 

Ramille Shah z Northwestern University w Evanston (USA) wraz z zespołem opracowała "tusz", który pozwala na wydrukowanie w drukarce 3D wytrzymałego i elastycznego implantu. Chirurdzy mogą tworzyć sztuczną kość o dowolnym kształcie. Po umieszczeniu jej w organizmie szybko zostaje zinfiltrowana przez naczynia krwionośne i zaczyna funkcjonować niczym prawdziwa.

 

Nowy materiał powstał z hydroksyapatytu, minerału który naturalnie występuje w kościach, oraz polimeru PLGA, który nadaje implantom elastyczności. Podczas testów udało się już wyleczyć wady kręgosłupa u szczurów oraz uszkodzoną czaszkę małpy.

 

Zespół badawczy ma nadzieję, że wynalazek ten pozwoli wyleczyć szereg problemów kostnych u ludzi - złamania, uszkodzenia kręgosłupa czy odbudowa twarzy po urazie nie powinny stanowić większego problemu. Chirurdzy mogliby tworzyć implanty o dowolnej wielkości w szpitalach w ciągu 24 godzin. Specjalny materiał dla drukarek 3D będzie dostępny najpóźniej za 5 lat.

 

Źródła:

http://stm.sciencemag.org/content/8/358/358ra127

https://www.newscientist.com/article/2107428-bouncy-bone-can-be-3d-printed-to-become-a-uni...

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj