Nowy implant pozwolił sparaliżowanej osobie pisać z niezwykłą szybkością

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowo powstały interfejs mózg-komputer stworzony przez konsorcjum BrainGate, rejestruje sygnały z kory ruchowej, przekształcając je w litery. Nowy implant i system komputerowy działają ponad dwukrotnie szybciej niż dotychczasowe rozwiązania, umożliwiając nagranie do 90 znaków na minutę. Naukowcy opisali swój nowy wynalazek, w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature.

 

Neurofizjologom udało się przekształcić sygnały mentalne z mózgu, w tekst pisany w czasie rzeczywistym. Nowy system został przetestowany w laboratorium, gdzie skutecznie czytał i interpretował sygnały z kory ruchowej, która normalnie kontroluje ruchy rąk. Urządzenie, pozwoliło sparaliżowanemu pacjentowi napisać około 16 słów na minutę.

 

Na ochotnika zgłosił się 65-letni mężczyzna z urazem rdzenia kręgowego. Dwa miniaturowe czujniki mierzące tylko 4 x 4 milimetry, zostały zamocowane na powierzchni jego kory mózgowej. Każdy z nich miał układ 100 najcieńszych elektrod, które wbijały się w korę ruchową. W związku z tym, każdy z dwóch czujników rejestrował sygnały z około stu neuronów, przesyłając je do komputera.

Program został przeszkolony w rozpoznawaniu wzorców aktywności komórek, w momentach w których pacjent wyobrażał sobie, że pisze ręcznie tekst. Zgodnie z założeniami badaczy, odstęp między słowami oznaczono zapisanym symbolem „>”. Tak przygotowany system był w stanie rozpoznawać litery z dokładnością do około 95 procent przy prędkości 16 słów na minutę. Statystyki pokazują, że jest to około 3/4 normalnej szybkości pisania, u osób powyżej 65 roku życia.

 

Niestety, korzystanie z interfejsu wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Instalacja czujników wymaga niebezpiecznej procedury, a sam system musi być wstępnie przeszkolony dla każdego pacjenta. Stworzenie wydajniejszych i tańszych interfejsów mózg-komputer, stało się ostatecznym celem konsorcjum BrainGate. Czy już wkrótce, powstaną bezprzewodowe, bezpieczne i w pełni automatyczne systemy, które umożliwią nam komunikację ze sparaliżowanymi ludźmi?

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj