Nowy detektor cząstek Belle II będzie badać antymaterię

Kategorie: 

Źródło: KEK
Japoński detektor cząstek Belle otrzymał od amerykańskiego Departamentu Energii ponad milion dolarów na jego ulepszenie. Nowy, bardziej precyzyjny detektor Belle II pozwoli zbadać właściwości i zachowania antymaterii.

 

Detektor Belle, który zostanie poddany ulepszeniom, znajduje się w japońskim Instytucie Fizyki Wysokich Energii (KEK) niedaleko Tokio. W 2001 roku fizycy korzystając z tego urządzenia wykryli dziwne zachowanie cząstek - tzw. naruszenie CP, które według uczonych może wyjaśniać, dlaczego Wszechświat składa się głównie z materii.

 

Fizycy mają nadzieję, że unowocześniony detektor cząstek Belle II ujawni więcej informacji na temat nierównomiernego rozkładu materii i antymaterii we Wszechświecie. Maszyna będzie przeprowadzać podobne eksperymenty ale oczekuje się, że dzięki niej uda się zebrać nawet 50 razy więcej danych.

 

Belle II zostanie połączony z nowym akceleratorem SuperKEKB, który będzie zderzał z ogromną prędkością elektrony i fotony. Nowy detektor cząstek, który będzie funkcjonować już w przyszłym roku, będzie stanowił uzupełnienie dla eksperymentów, prowadzonych przez Wielki Zderzach Hadronów.

 

 

Źródło: http://www.livescience.com/47734-new-particle-detector-anti-matter.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj