Nowy algorytm rozwiązuje zabezpieczenie CAPTCHA

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Popularna technika zabezpieczająca strony internetowe przed botami o nazwie CAPTCHA wkrótce może stracić swoją przydatność. Naukowcy tworzą coraz to lepsze oprogramowania potrafiące rozwiązać rygorystyczne testy sprawdzające, z którymi nawet człowiek niejednokrotnie ma poważne problemy. Dla dzisiejszych botów, odczytanie i przepisanie kodu staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek.

 

Specjaliści z firmy Vicarious zademonstrowali swój nowy algorytm, który "rozwala system". Sztuczna inteligencja nauczyła się rozpoznawać poszczególne litery i cyfry w testach CAPTCHA. Jej skuteczność w omijaniu tego zabezpieczenia wynosi średnio 66,6%, lecz zdolność do odczytywania poszczególnych symboli wynosi ponad 94%. Dla porównania, człowiek rozwiązuje testy sprawdzające tego typu ze skutecznością około 87% właśnie ze względu na trudne do odczytania znaki, które często wyglądają dość niejednoznacznie.

System opracowany przez naukowców może nie jest zbyt wydajny, ale uczy się szybciej i potrzebuje do tego mniejszej ilości danych w porównaniu do poprzednich tego typu programów. Twórcy wzorowali się tu na pracy kory wzrokowej - regionu w ludzkim mózgu, który pozwala nam na przetwarzanie informacji wzrokowych.

 

Dzięki neurobiologii naukowcy mogą znacząco ulepszyć sztuczną inteligencję. Skomplikowana praca mózgu pozwala nam rozpoznawać słowa nawet gdy poszczególne litery są zakryte lub zniekształcone. Potrafimy także rozpoznawać obiekty nawet gdy są niewyraźne lub odwrócone do góry nogami. Dlatego badania ludzkiego mózgu mają istotne znaczenie dla rozwoju inteligentnych algorytmów. 

 

Istnieją także inne bardzo nowatorskie rozwiązania, które nie wymagają żadnych skomplikowanych programów. Jak na poniższym nagraniu Smile

 

Źródła:

http://science.sciencemag.org/content/early/2017/10/26/science.aag2612.full

https://arstechnica.com/science/2017/10/inspired-by-brains-visual-cortex-new-ai-utterly-wr...

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika suawco

To dobra i zła wiadomość, bo

To dobra i zła wiadomość, bo w miarę rozwoju SI systemy zabezpieczeń CAPTCHA będą nieskuteczne, więc będą wycofane i ułatwią życie użytkownikom serwisów, ale z drugiej strony boty będą pakować mnóstwo spamu na forach, fejsdzbukach itp, bo jak tu inaczej odróżnić maszynę od człowieka? No w sumie jest na to sposób - wykorzystać tę samą metodę czyli SI do odrzucania spamów Smile

Skomentuj