Nowo odkryty gatunek osy potrafi pływać a nawet nurkować

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W Japonii, odkryto nowy gatunek osy, który pasożytuje na organizmach wodnych. Jak do tej pory, badacze nie wiedzieli dokładnie, w jaki sposób te skrzydlate owady docierają do stworzeń żyjących w wodzie. Teraz okazało się, iż są one w stanie pływać.


Microgaster godzilla - tak nazywa się nowy gatunek pasożytniczych os, zwanych także jeźdźcami. Artykuł na temat imienników słynnego japońskiego potwora, pojawił się w czasopiśmie naukowym Journal of Hymenoptera Research. Te niepozorne owady, rozmnażają się składając jaja w innych owadach - chrząszczy, motyli, mszyc, a także w swoich larwach. Następnie ich potomstwo stopniowo zabija żywiciela i karmi się jego mięsem.Ponieważ Microgaster godzilla pasożytuje na gąsienicach wodnych - wykształciła się u niej niezwykła właściwość. Osa, nauczyła się pływać. Do tej pory badacze nie wiedzieli dokładnie, jak udaje im się dostać do stworzeń żyjących w wodzie.
Dopiero dzięki autorowi nowej pracy naukowej, Jose-Fernandezowi Triane, zdołano szerzej zbadać do zagadnienie. Gdy badacz prowadził obserwacje na gąsienicach z gatunku Elophila turbata, żyjących w miejskich stawach w Japonii, natrafił na coś niezwykłego. Entomolog zebrał kilka gąsienic i trzymał je w niewoli, z tym że jedynie kilka zamieniło się w motyle. Z kilku kokonów wyłonili się bowiem przedstawieciele tego nieznanego wcześniej gatunku os.

 

Fernandez-Triana i jego koledzy skorzystali z tej okazji i umieszczali pasożytnicze osy w oddzielnych pojemnikach. Następnie, karmili je miodem przez pewien czas. Po pewnym czasie osy były po kolei wpuszczane do akwarium, w którym żyły gąsienice Elophila turbata. Zachowanie pasożytów było rejestrowane za pomocą kamery wideo. Wówczas zaobserwowano, że po znalezieniu wodnej gąsienicy, która zwykle chowa się w częściowo zanurzonym "domu" z części roślin, osa straszy ją, zmuszając do wyjścia ze schronienia do wody. To właśnie w tym momencie pasożyt nurkuje za ofiarą i składa w niej potomstwo.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj