Nowe przezroczyste drewno posiada wiele ciekawych zastosowań

Kategorie: 

Źródło: University of Maryland

Na Uniwersytecie w Maryland naukowcy stworzyli zupełnie przezroczyste drewno. Wystarczyło tylko usunąć jeden z podstawowych składników drewna. Po dodaniu do niego odpowiedniego związku chemicznego jego wytrzymałość wzrosła kilkukrotnie.

 

W pierwszej kolejności badacze gotowali kawałek drewna w specjalnym roztworze. Po około dwóch godzinach usunięto z niego ligninę, przez co materiał stał się przezroczysty. Jednak potem drewno dodatkowo nasączono epoksydem, co znacznie zwiększyło jego wytrzymałość.

Źródło: University of Maryland

Opracowany materiał jest przezroczysty i przy odpowiedniej grubości przepuszcza światło, jest bardzo wytrzymały, jest lepszym izolatorem od szkła a jego biodegradowalność jest lepsza od plastiku. Naukowcy wymienili szereg zastosowań dla nowego tworzywa.

Źródło: University of Maryland

Przezroczystego drewna moglibyśmy w przyszłości używać w samochodach, jako unikalny materiał budowlany (przezroczyste domy, meble), w konkretnych systemach elektronicznych lub nawet w fotowoltaice. Niestety w pierwszej kolejności naukowcy muszą rozwiązać jeden z najpoważniejszych problemów - opisaną wyżej metodę można stosować na drewnianych blokach o wymiarach maksymalnych 13 x 13 cm a każdy wyprodukowany materiał może posiadać co najwyżej 1 cm grubości.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj