Nowe projekty zakładają zbudowanie Bardzo Wielkiego Zderzacza Hadronów

Kategorie: 

Źródło: CERN
Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) jest największym na świecie akceleratorem cząstek, który znajduje się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. Jego zasadnicze elementy umieszczone są w tunelu w kształcie torusa o długości około 27 kilometrów. Teraz fizycy chcą zbudować tzw. Bardzo Wielki Zderzacz Hadronów, czyli w skrócie VLHC.

 

Akcelerator LHC, który został uruchomiony w 2008 roku, zdołał odkryć bozon Higgsa, czyli cząstkę nadającą masę. Całkowity koszt budowy tej maszyny wyniósł około 5 miliardów dolarów i wygląda na to, że powstanie jego jeszcze bardziej rozbudowana wersja. Projekt przedstawiony kilka miesięcy temu w Minneapolis w USA zakłada iż planowany VLHC będzie posiadał 80-100 kilometrowy tunel i będzie działał z energią wynoszącą 100 TeV (teraelektronowoltów). Dla porównania jest to o 86 TeV więcej od obecnego LHC.
Plany budowy tego urządzenia są jednak bardzo odległe a według Jonathana Rosnera, jednego z organizatorów konferencji w Minneapolis, wciąż jest zbyt wcześnie aby otwarcie mówić o VLHC. Obecne pieniądze przeznaczone są na rozbudowę akceleratora LHC, który został wyłączony na 2 lata i będzie udoskonalany tak aby osiągnąć maksymalne energie zderzeń. Planowane jest również zbudowanie International Linear Collider w Japonii, natomiast amerykańscy fizycy chcą poprowadzić projekt z wykorzystaniem bardzo intensywnych strumieni neutrino, generowanych w Fermi National Accelerator Laboratory.

 

Naukowcy wierzą, że jeszcze do 2020 roku zdobędą nowe dane, które pomogą zaprojektować VLHC a praca z tak wielkimi energiami może przynieść rozwiązanie kolejnych zagadek. Maszyna będzie jednak potrzebowała magnesów generujących pole magnetyczne rzędu 20 tesli. Najlepszym materiałem do ich budowy może być stop niobu i cyny, który jest bardzo drogi a magnesy musiałyby być schładzane do temperatury poniżej -255 stopni Celsjusza.

 

Co ciekawe, organizacja CERN również posiada własne plany co do budowy VLHC. Maszyna ta będzie posiadała prawdopodobnie te same parametry i może znajdować się częściowo pod jeziorem Genewskim na terenie Francji i Szwajcarii. Jak twierdzi fizyk Michael Benedikt, budowa tej ogromnej maszyny może rozpocząć się po roku 2020, tak aby była gotowa do uruchomienia gdy w 2035 obecny LHC zakończy już swoją pracę.

 

 

Źródło: http://www.nature.com/news/physicists-plan-to-build-a-bigger-lhc-1.14149

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj