Nowa „tkanina” zamienia ruch w elektryczność

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Naukowcy z NTU Singapore University opracowali rozciągliwą i wodoodporną „tkaninę”, która zamienia energię otrzymywaną, gdy ciało przemieszcza się w energię elektryczną.

 

Najważniejszym składnikiem tkaniny jest polimer, który po ściśnięciu lub rozciśnięciu zamienia naprężenia mechaniczne w energię elektryczną. Ponadto jako warstwę podstawową zastosowano rozciągliwy materiał spandex, a materiał przypominający gumę jest zintegrowany z tkaniną, aby zapewnić trwałość, elastyczność i wodoodporność.

 

W eksperymencie ogłoszonym w czasopiśmie naukowym Advanced Materials zespół NTU Singapore wykazał, że dotknięcie kawałka nowej tkanki o wymiarach 3 cm na 4 cm generuje energię elektryczną wystarczającą do zapalenia 100 diod LED. Pranie, składanie i marszczenie tkaniny nie pogorszyło jej wydajności i mogło utrzymać stabilną moc elektryczną przez pięć miesięcy.

 

Naukowcy sugerują, że ich prototyp można by wpleść w T-shirty lub zintegrować z podeszwami butów, aby zbierać energię z najmniejszych ruchów ciała, przesyłając energię elektryczną do urządzeń mobilnych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj