Nowa teoria grawitacji może wyjaśnić zagadkę ciemnej materii

Kategorie: 

Źródło: NASA

Holenderski profesor Erik Verlinde z Uniwersytetu Amsterdamskiego, ekspert w dziedzinie teorii strun, opracował nową teorię grawitacji, która może poważnie wstrząsnąć światem naukowym. Jego praca wyklucza istnienie grawitacji jako takiej i być może pozwoli wreszcie wyjaśnić zagadkę ciemnej materii, czyli hipotetycznej materii, której nie potrafimy bezpośrednio zaobserwować.

 

Erik Verlinde już kilka lat temu twierdził wprost, że grawitacja nie istnieje. Naukowiec twierdzi, że grawitacja nie jest fundamentalną siłą natury, tylko zjawiskiem emergentnym. W taki sam sposób jak temperatura wynika z ruchu mikroskopijnych cząsteczek, grawitacja wyłania się ze zmian podstawowych bitów informacji, przechowywanych w samej strukturze czasoprzestrzeni.

"Nasze obecne poglądy na temat kosmosu, czasu i grawitacji muszą zostać na nowo przemyślane. Od dawna wiadomo, że teoria grawitacji Einsteina nie może współpracować z mechaniką kwantową. Nasze ustalenia zmieniają się drastycznie i myślę, że jesteśmy u progu rewolucji naukowej".

W nowym artykule, który ukazał się niedawno na łamach arXiv.com, Verlinde wykazał, że jego teoria grawitacji potrafi przewidzieć prędkości i ruchy gwiazd w Drodze Mlecznej i innych galaktykach. Co ważne, jego praca nie uwzględnia istnienia ciemnej materii.

"Mamy dowody na to, że nowe spojrzenie na grawitację jest zgodne z obserwacjami. Na większą skalę, grawitacja nie zachowuje się tak jak przewiduje teoria Einsteina".

Teoria grawitacji Verlinde'a jest obecnie przeglądana i analizowana przez społeczność naukową. Należy pamiętać, że artykuł holenderskiego naukowca nie pojawił się w żadnym recenzowanym czasopiśmie naukowym, więc należy podchodzić do niego z dużą dozą ostrożności. Jednak jego teoria, jak każda inna, może wnieść wiele nowego i w mniejszym lub większym stopniu zmieni nasze postrzeganie fizyki.

 

Źródła:

https://arxiv.org/abs/1611.02269

http://www.uva.nl/en/news-events/news/uva-news/content/press-releases/2016/11/new-theory-o...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika świadomościowypiotr

Problem z tymi teoriami to

Problem z tymi teoriami to taki że nie ma precyzyjnie określonego początku ani końca grawitacji. Ja mówie że grawitacja zaczyna się od środka ciężkości masy obiektu do momentu w którym równoważna masa utraci ciężar względem jej grawitacji, gdy hipotetyczna masa nie reaguje z przyspieszeniem wtedy posiada ruch konsumpcyjny nie zależny od grawitacjii

Skomentuj