Nowa technologia laserowa może chronić budynki przed uderzeniem pioruna

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Naukowcy z Uniwersytetów w Arizonie i na Florydzie opracowali technologię, która pozwala wysyłać wiązkę laserową o dużej intensywności prosto do atmosfery. W przyszłości, technologia ta pozwoli między innymi na ochronę budynków przed uderzeniem pioruna.

 

Obecne lasery o dużej intensywności wysyłają wiązkę laserową na niewielkie odległości, jednak uczeni dokonali przełomu, który polega na zastosowaniu dwóch wiązek laserowych. Podstawowa wiązka o dużej intensywności jest osadzona wewnątrz drugiej o mniejszym natężeniu, która dodaje tej pierwszej energii i podtrzymuje ją, dzięki czemu intensywna wiązka laserowa może być wysłana na znacznie większe odległości niż dotychczas było to możliwe.

 

Naukowcy zrozumieli, że im większe odległości, tym wiązka laserowa bardziej się rozprasza, jednak można temu zaradzić poprzez jednoczesne zastosowanie dwóch wiązek laserowych. Lepsze zrozumienie pulsów laserowych pozwoli opracować silne wiązki laserowe nowej klasy, które będą bardziej odporne na rozpraszanie przez turbulencje atmosferyczne, krople wody w chmurach, mgłę czy deszcz.

 

Stosując wiązkę laserową, w powietrzu pozostają po niej zjonizowane cząsteczki pozbawione elektronów. Mogą one zostać wykorzystane do przyciągania i odpowiedniego nakierunkowania piorunów. W rezultacie ochroni to budynki przed uderzeniem pioruna.

 

 

Źródło: http://phys.org/news/2014-04-laser-technology-lightning.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika mielony

To stary pomysł. Testowano go

To stary pomysł. Testowano go w USA i W. Brytanii (o ike pamiętam). Chodziło  o ochronę przed piorunami dużych stacji energetycznych. Wyniki z użyciem laserów (wojsko też miało w tym udział) były - delikatnie mówiąc - niezadowalające. Szacunkowy odsetek zmian kierunku uderzenia pioruna był niższy niż błąd statystyczny... czyli użyteczność żadna.
"Naukowcy zrozumieli, że im większe odległości, tym wiązka laserowa bardziej się rozprasza" - litości! Kto to pisał? Przecież to oczywiste od dawna, a konkretnie od chwili skonstruowania lasera.
Oczywiście - inna kostrukcja "działa" laserowego może być jakimś przełomem - ilościowym. Być może skuteczność przekroczy tym razem błąd stsystyczny. Pytanie - ile będzie to kosztowało i ile zużywało energii?
Ciekawe, czy wojsko jest też zainteresowane?

Skomentuj