Nowa farba solarna zamieni nasz dom w źródło zielonej energii

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Alan Cleaver/CC BY 2.0

Naukowcy z Królewskiego Instytutu Technologii w Melbourne (Uniwersytet RMIT) stworzyli niezwykłą farbę, która posiada zastosowanie podobne do paneli słonecznych. Wynalazek ten przekształca wilgotne powietrze i promienie słoneczne w wodór - źródło czystej energii.

 

Tzw. farby solarne nie są żadną nowością. Przykładowo w 2011 roku naukowcy z Uniwersytetu Notre Dame stworzyli farbę, którą można nanosić na ściany budynków. Funkcjonuje ona dosłownie jak panele fotowoltaiczne - absorbuje światło słoneczne i produkuje prąd elektryczny. Jest to prosty sposób na przekształcenie całego domu w jeden wielki panel słoneczny.

 

Jednak nowy wynalazek specjalistów z australijskiego Uniwersytetu RMIT działa w nieco inny sposób. Farba solarna zawiera nowo opracowany związek, który działa niczym żel krzemionkowy. Tzw. silikażel jest powszechnie stosowany jako pochłaniacz wilgoci. Naukowcy stworzyli syntetyczny siarczek molibdenu, który dodatkowo jest półprzewodnikiem i rozszczepia atomy wody w wodór i tlen.

 

Nowy materiał w połączeniu z tlenkiem tytanu zapoczątkował istnienie niezwykłej farby, która produkuje paliwo wodorowe z promieni słonecznych i wilgotnego powietrza. Główny autor badania Dr Torben Daeneke powiedział, że finalna wersja produktu może powstać najwcześniej za 5 lat i będzie stosunkowo tania. Farbą solarną będzie można pokrywać nie tylko domy mieszkalne czy biurowce, ale także samochody, które będą produkować czystą energię i będą mogły bezpośrednio z niej skorzystać..

 

Źródła:

https://www.inverse.com/article/32976-solar-paint-hydrogen-energy

https://www.rmit.edu.au/news/all-news/2017/jun/solar-paint-offers-endless-energy-from-wate...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Rozszczepia wodę na O2 i H2?

Rozszczepia wodę na O2 i H2?  To za mało do magazynowania energii - trzeba jeszcze oddzielić tlen od wodoru. Rośliny potrafią dużo więcej - magazynują węglowodany na długo. Zużywamy energię (węgiel, ropę i tlen) produkując kamienne domy, a przecież można z drewna. Przy okazji "magazynujemy" problematyczny CO2. Nie słychać też nic o zapowiadanych dawno E-cat'ach A.Rossi. W 2011 wynalazca zademonstrował 50/100 działających 10KW generatorów ciepła, w których przebiegała transmutacja H+Ni -> Cu. Obawiam się podobnego końca tego wynalazku

Skomentuj