Nobel 2016 z chemii przyznany za stworzenie mikroskopijnych maszyn molekularnych

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Adam Baker/CC BY-NC 2.0

W środę, nagrody Nobla były przyznawane za szczególne zasługi w dziedzinie chemii. Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła trzech zwycięzców.

 

Tegorocznymi laureatami nagrody Nobla z chemii są Jean-Pierre Sauvage, profesor w Université de Strasbourg I oraz pracownik państwowej instytucji naukowej Centre national de la recherche scientifique, Sir James Fraser Stoddart, szkocki chemik z Northwestern University oraz Bernard Lucas Feringa, holenderski naukowiec zajmujący się chemią organiczną, który pracuje na Uniwersytecie w Groningen oraz w Holenderskiej Królewskiej Akademii Nauk i Sztuki.

Komitet noblowski wyróżnił ich za stworzenie i zsyntezowanie najmniejszych na świecie maszyn molekularnych. Prace chemików umożliwiły zbudowanie mikroskopijnych cząsteczek, którymi można sterować zupełnie tak jak maszynami. Ich wynalazek może mieć szerokie zastosowanie w medycynie - mógłby np. dostarczać leki bezpośrednio do komórek nowotworowych.

Laureaci otrzymają medale i dyplomy wraz z kwotą 8 milionów koron (tj. około 3,6 miliona złotych). Zwykle w takiej sytuacji, nagroda pieniężna jest dzielona równo pomiędzy zwycięzcami.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Cwany ten Noblista "pojazd w

Cwany ten Noblista "pojazd w konstrukcji zbliżony do linijki (pojazd konny, na którym siedziało się okrakiem) ma dostarczać do organizmu leki" Jest to pojazd lądowy - a w człowieku tylko drogi "wodne" (układ krwionośny i limfatyczny) Za podobny pojazd podwodny będzie pewnie chciał drugiego Nobla

Skomentuj