Nissan pracuje nad samochodami sterowanymi siłą woli

Kategorie: 

Źródło: Nissan

Firma Nissan ogłosiła początek nowego programu badawczego, którego celem jest stworzenie interfejsu mózg-samochód (B2V - Brain to Vehicle). Zakłada się, że nowa technologia pozwoli kierowcom prowadzić pojazd za pomocą myśli.

 

System, który odczytuje sygnały pochodzące z mózgu jest w stanie przewidzieć działania, które zamierza podjąć kierowca, na przykład będzie w stanie nacisnąć na pedał gazu lub zahamować szybciej niż może to uczynić kierowca. Technologia oparta jest na metodzie elektroencefalografii (EEG).

 

Na głowie kierowcy umieszcza się elektrody, który rejestrują aktywność mózgu a algorytmy sztucznej inteligencji będa interpretować te sygnały przesyłając je do systemów pojazdu. Według specjalistów z Nissana, system B2V będzie w stanie skrócić prędkość reakcji nawet o pół sekundy.

 

Zdaniem ekspertów, B2V będzie czymś innym od systemów autonomicznej jazdy, forsowanych jako wizja przyszłości, gdzie ludzie oddadzą kontrolę nad jazdą samym pojazdom. Filozofia działania technologii B2V jest pod tym względem odwrotna, co powoduje, że nie ma takich obaw co do moralności wyborów maszyny, gdy musi wybrać mniejsze zło w przypadku kolizji drogowej. 

Ponadto system B2V będzie też w stanie przewidzieć inne działania kierowcy, o których pomyśli. Może na przykład włączyć klimatyzator lub podgrzewane siedzenia, albo sterować wycieraczkami czy nawigacją satelitarną.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika waldi

Dobre , tylko co się będzie

Dobre Lol , tylko co się będzie działo na drodze jak do jednego kierowcy zadzwoni tesciowa a do drugiego dziewczyna?? Będzie trudno utrzymać koncentrację na prowadzeniu auta , już o paleniu fajek mowy nie ma.

Skomentuj