Niezwykły postęp w robotyce - humanoid Sophia wygląda i rozmawia jak człowiek

Kategorie: 

Źródło: YouTube

Prawdopodobnie każdy z nas natychmiast odróżniłby człowieka od robota. Sam wygląd to nie wszystko - android musi również dość realistycznie poruszać ustami, mrugać oczami i obracać głową. Jest to bardzo trudne do osiągnięcia, lecz zdeterminowani w działaniu naukowcy powiadomili o prawdziwym przełomie.

 

Najnowszy robot Sophia, opracowany przez specjalistów którym przewodził dr David Hanson, właściciel znanej amerykańskiej firmy Hanson Robotics, nie tylko wygląda ale także zachowuje się jak człowiek. Można powiedzieć że jest to pierwszy taki android w historii. Zaprezentowany w zeszłym roku humanoid Han jest podobny z wyglądu, lecz sposób prowadzenia konwersacji wciąż pozostawiał wiele do życzenia.

Sophia niemal idealnie wyraża mimikę twarzy i emocje. Posiada również wiele innych zdolności, typowych dla dzisiejszych maszyn - może odpowiadać na zadawane pytania a dzięki kamerom umieszczonym w oczach rozpoznaje twarze ludzi. Twórcy zaprogramowali androida tak aby mógł wchodzić w interakcje z innymi.
 

Najnowsze osiągnięcie będzie miało ogromną ilość zastosowań. Przyjazne z wyglądu roboty, rozmawiające niczym człowiek, mogą zajmować się opieką nad starszymi lub chorymi ludźmi. Mogą przykładowo prezentować różne produkty, pracować jako specjaliści ds. obsługi klienta lub zajmować się mieszkaniem (sprzątać, zmywać, prać, gotować itd.). David Hanson uważa że w przyszłości będziemy otoczeni humanoidami takimi jak Sophia. Z czasem zapewne pojawią się w telewizji pierwsze reklamy z udziałem androidów, które staną się "absolutnym hitem" - wspomnicie moje słowa.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika An0n!m

No no, ciekawe te postępy :)

No no, ciekawe te postępy Smile taka kobita to na wagę złota. Będzie posiadała sztuczną inteligencję ale za to ogromny zasób wiedzy, nie będzie po niej widać efektów starzenia się i nie zdradzi (chyba nie!). Ale skoro wciąż będzie to maszyna, kupa złomu, to ile będzie on ważyć? 200 kilogramów??

Skomentuj