Niezwykłe porównanie wielkości czarnych dziur, które rozwali Twój mózg

Kategorie: 

Źródło: Wizja artystyczna supermasywnej czarnej dziury - źródło: ESO/M. Kornmesser

Czarna dziura to hipotetyczny obiekt, który pożera dosłownie wszystko, co znajduje się w jego okolicy. Wchłaniając materię i zderzając się z innymi czarnymi dziurami, może przekształcić się w supermasywną czarną dziurę - wielkie, przerażające monstrum.

 

Czarne dziury posiadają ogromną masę przy odpowiednio małej objętości. Według teorii względności, każde ciało, osiągając pewną gęstość, zamienia się w czarną dziurę. Dla przykładu, nasze Słońce musiałoby skurczyć się do rozmiarów niewielkiego miasta, a Ziemia przybrać postać orzecha ziemnego. Promień, w którym następuje ta transformacja, nazywamy promieniem Schwarzschilda.

 

Teraz wyobraźmy sobie, że jedna z najmniejszych czarnych dziur jakie zdołaliśmy dotychczas odkryć, XTE J1650-500, jest wielkości Manhattanu, ale posiada masę 3-4 Słońc. Inny potwór, M82 X-1, jest wielkości Marsa. Niektóre szacunki wskazują, że ta czarna dziura posiada masę tysiąca Słońc. Z kolei supermasywna czarna dziura, znajdująca się w centrum gromady galaktyk SPT-CLJ2344-4243 w gwiazdozbiorze Feniksa, to prawdziwy gigant, którego masa wynosi około... 20 miliardów Słońc.

Jednak same liczby nie oddają w pełni skali zjawiska. Proszę więc zobaczyć poniższe nagranie, które w idealny sposób pokazuje jak bardzo masywne są czarne dziury i naprawdę pobudza wyobraźnię. Zachęcamy również do obejrzenia wideo, w którym porównany został rozmiar planet i gwiazd w naszym Wszechświecie [link].

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Miss

A moim zdaniem nie ma co

A moim zdaniem nie ma co wierzyc naukofcom i ich teoriom przez (duze T), w ktore oni sami nie wierza.. My ( ludzie) nawet BLADEGO pojecia nie mamy gdzie, skad i dokad, po co i dlaczego .. dobranoc.

Portret użytkownika X

1, Mów za siebie moze ty

1, Mów za siebie moze ty niewiesz nieczego ale czego sie spodziewać jak czyta sie teorie spiskowe i pseudo-naukowe na forach dla samotnych kobiet i chodzi do wrószki itp. to potem w głowie większa próżnia niż w psestrzeni kosmicznej.

2. Naukowcy są bardziej ludzmi niż wiekkszość osób bo bycie człowiekiem to bycie istotą inteligentną a czytając takie komentarze jak ten i ten wyżej (choć ten wyrzej to pewnie troll) można odnieść wrażenie ze wienkszość ludzi to jednak nie ludzie.....

3.Naukowcy to inteligentne osoby i wierzą w to co mogą poprzeć prawdziwymi faktami więc wierzą w swoje teorie jesli mogą je oprzeć je o istniejącą wiedze.

4.Przeczytaj sobie definicje teori naukowej na wikipedi zanim zaczniesz pisać z swojej wyobraźni.

Portret użytkownika ufoludek

Wyjątkowo kłamliwy artykuł.

Wyjątkowo kłamliwy artykuł. Czarna dziura jest dlatego czarna, bo jej silna grawitacja uniemożliwia ucieczkę z jej powieżchni nawet światłu. Wiadomo, że grawitacja zależy od masy a nie gęstości. W przypadku hipotetycznych czarnych dziur, to ich masa tworzy gęstość, nie odwrotnie. Gdyby ścisnąć nasze Słońce do średnicy nawet jednego milimetra, to i tak nie powstanie czarna dziura, gdyż masa takiego Słońca pozostaje taka sama jak przed ściśnięciem. Chyba że zaszły zmiany w teoriach naukowych i teraz twierdzi się, że siła grawitacji zależy od gęstości a nie od masy.

Portret użytkownika ufoludek

To są włąśnie brednie. Po

To są włąśnie brednie. Po ściśnięciu masa się nie zwiększa a co za tym idzie grawitacja też nie. Jaka siła w takim razie, uniemożliwia światłu ucieczkę z takiego ściśniętego obiektu skoro nie jest to grawitacja ?

Portret użytkownika Student

Masa się nie zmienia, lecz

Masa się nie zmienia, lecz promień już tak. Prędkość ucieczki zależy od promienia i to sprawia, że światło nie może się odbić. W wielkim zderzaczu hadronów obawiali się że powstanie czarna dziura, ale jak już powiedziałeś grawitacja zależy od masy, więc ta czarna dziura nie zniszczyła by ziemi. Pozdrawiam.

Skomentuj