Niezwykłe porównanie wielkości czarnych dziur, które rozwali Twój mózg

Kategorie: 

Źródło: Wizja artystyczna supermasywnej czarnej dziury - źródło: ESO/M. Kornmesser

Czarna dziura to hipotetyczny obiekt, który pożera dosłownie wszystko, co znajduje się w jego okolicy. Wchłaniając materię i zderzając się z innymi czarnymi dziurami, może przekształcić się w supermasywną czarną dziurę - wielkie, przerażające monstrum.

 

Czarne dziury posiadają ogromną masę przy odpowiednio małej objętości. Według teorii względności, każde ciało, osiągając pewną gęstość, zamienia się w czarną dziurę. Dla przykładu, nasze Słońce musiałoby skurczyć się do rozmiarów niewielkiego miasta, a Ziemia przybrać postać orzecha ziemnego. Promień, w którym następuje ta transformacja, nazywamy promieniem Schwarzschilda.

 

Teraz wyobraźmy sobie, że jedna z najmniejszych czarnych dziur jakie zdołaliśmy dotychczas odkryć, XTE J1650-500, jest wielkości Manhattanu, ale posiada masę 3-4 Słońc. Inny potwór, M82 X-1, jest wielkości Marsa. Niektóre szacunki wskazują, że ta czarna dziura posiada masę tysiąca Słońc. Z kolei supermasywna czarna dziura, znajdująca się w centrum gromady galaktyk SPT-CLJ2344-4243 w gwiazdozbiorze Feniksa, to prawdziwy gigant, którego masa wynosi około... 20 miliardów Słońc.

Jednak same liczby nie oddają w pełni skali zjawiska. Proszę więc zobaczyć poniższe nagranie, które w idealny sposób pokazuje jak bardzo masywne są czarne dziury i naprawdę pobudza wyobraźnię. Zachęcamy również do obejrzenia wideo, w którym porównany został rozmiar planet i gwiazd w naszym Wszechświecie [link].

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Fantazja nie zna granic. Taki

Fantazja nie zna granic. Taki Nassim Haramein (Youtube), twierdzi że jądro wodoru jest już "czarną dziurą". To właściwie (poza czarnymi dziurami) niedziurawy Wszechświat nie istnieje

Głosuj za
19
Portret użytkownika Miss

A moim zdaniem nie ma co

A moim zdaniem nie ma co wierzyc naukofcom i ich teoriom przez (duze T), w ktore oni sami nie wierza.. My ( ludzie) nawet BLADEGO pojecia nie mamy gdzie, skad i dokad, po co i dlaczego .. dobranoc.

Portret użytkownika X

1, Mów za siebie moze ty

1, Mów za siebie moze ty niewiesz nieczego ale czego sie spodziewać jak czyta sie teorie spiskowe i pseudo-naukowe na forach dla samotnych kobiet i chodzi do wrószki itp. to potem w głowie większa próżnia niż w psestrzeni kosmicznej.

2. Naukowcy są bardziej ludzmi niż wiekkszość osób bo bycie człowiekiem to bycie istotą inteligentną a czytając takie komentarze jak ten i ten wyżej (choć ten wyrzej to pewnie troll) można odnieść wrażenie ze wienkszość ludzi to jednak nie ludzie.....

3.Naukowcy to inteligentne osoby i wierzą w to co mogą poprzeć prawdziwymi faktami więc wierzą w swoje teorie jesli mogą je oprzeć je o istniejącą wiedze.

4.Przeczytaj sobie definicje teori naukowej na wikipedi zanim zaczniesz pisać z swojej wyobraźni.

Głosuj przeciw
-22
Portret użytkownika ufoludek

Wyjątkowo kłamliwy artykuł.

Wyjątkowo kłamliwy artykuł. Czarna dziura jest dlatego czarna, bo jej silna grawitacja uniemożliwia ucieczkę z jej powieżchni nawet światłu. Wiadomo, że grawitacja zależy od masy a nie gęstości. W przypadku hipotetycznych czarnych dziur, to ich masa tworzy gęstość, nie odwrotnie. Gdyby ścisnąć nasze Słońce do średnicy nawet jednego milimetra, to i tak nie powstanie czarna dziura, gdyż masa takiego Słońca pozostaje taka sama jak przed ściśnięciem. Chyba że zaszły zmiany w teoriach naukowych i teraz twierdzi się, że siła grawitacji zależy od gęstości a nie od masy.

Portret użytkownika ufoludek

To są włąśnie brednie. Po

To są włąśnie brednie. Po ściśnięciu masa się nie zwiększa a co za tym idzie grawitacja też nie. Jaka siła w takim razie, uniemożliwia światłu ucieczkę z takiego ściśniętego obiektu skoro nie jest to grawitacja ?

Portret użytkownika Student

Masa się nie zmienia, lecz

Masa się nie zmienia, lecz promień już tak. Prędkość ucieczki zależy od promienia i to sprawia, że światło nie może się odbić. W wielkim zderzaczu hadronów obawiali się że powstanie czarna dziura, ale jak już powiedziałeś grawitacja zależy od masy, więc ta czarna dziura nie zniszczyła by ziemi. Pozdrawiam.

Głosuj za
21

Skomentuj