Niezwykłe białka spowodowały, że myszom zaczęły odrastać amputowane kończyny

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Eksperymenty na myszach dały zaskakujące rezultaty. Naukowcy podali gryzoniom dwa białka i obserwowali, jak amputowane palce zaczęły odrastać. Czy taki sam efekt będzie można w przyszłości uzyskać u ludzi?

 

Zespół badawczy z Teksańskiego Uniwersytetu Rolniczego i Mechanicznego amputował palce myszy, a następnie podał kombinację dwóch białek – BMP2 i BMP9. Dzięki takiemu połączeniu, już po trzech dniach zauważono, że ponad 60% kikuta kostnego utworzyło warstwę chrząstki.

 

Naukowcy uzyskali najlepsze rezultaty po osobnym podaniu białka BMP2 oraz BMP9 w odstępie siedmiu dni. Badacze zaobserwowali wtedy regenerację struktur stawowych z pewnymi połączeniami z kością. Choć myszom nie odrosły całe palce, takich rezultatów nie uzyskał jeszcze żaden zespół naukowy.

Co prawda, wciąż jesteśmy daleko od terapii, która pozwoli w pełni zregenerować kończyny u myszy. Naukowcy zamierzają jednak kontynuować swoje eksperymenty i są dobrej myśli. W zespole panuje przekonanie, że wszystko jest możliwe i pewnego dnia, ludziom również będą odrastać kończyny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

Rewolucyjne wynalzki i

Rewolucyjne wynalzki i odkrycia zawsze wiązały się z przypadkiem - "strzelaniem do kaczek".  Tak było z promieniami Roentgena, penicylina czy viagrą. To akurat przypomina mi rewolucyjne odkrycia "nauki radzieckiej", bo wtenczas tylko taka istniała. Dzisiaj istnieje tylko "nauka amerykańska".  Jeśli sobie popatrzymy na nagrody Nobla z dziedziny ekonomii, to mamy wrażenie, że nie Chiny rosną w potęgę ekonomiczną, a USA, które wygenerowały światowy kryzys ostatnich czasów, nie umiejąc skorzystać z osiągnięć  swoich naukowców. Czyżby Chińczycy podstępnie wykradli ekonomiczne rewelacje naukowców USA i je wprowadzili w czyn? Może jednak te nagrody Nobla należą się Marksowi, skoro Chińczycy korzystają z jego "Kapitału"?  Nawet jesli prawdą jest, że rzeczywiście uczeni amerykański odkryli taki mechanizm, to ujrzy on swiatło dzienne jeśli, Amerykanie zdołają go opatentować, zarobią na tym, a ich fabryki protez nie ucierpią. Walka z rakiem jest taka nieskuteczna, bo z jednej strony ich koncerny zarabiają na chemii, za ceny wzięte z sufitów, Monsanto za generowanie substancji rakotwórczych się bogaci, a z drugiej strony wszelkie inne rozwiązania wiązałyby się z drastycznym spadkiem dochodów USA.  To, co było powodem rozwoju USA, dzisiaj będzie powodem jego upadku. 

Skomentuj