Nieznany rekin "kosmita" znaleziony u wybrzeży Nowej Zelandii

Kategorie: 

Źródło: Brit Finucci / Twitter

Naukowcy odkryli w okolicy Nowej Zelandii małego rekina, ktory wygląda jak mały kosmita. Jest to jeden z ponad 50 znanych gatunków rekinów chimerokształtnych żyjących w głębokich wodach na całym świecie. 

Mały rekin urodziło się całkiem niedawno. Został odkryty przez naukowców z Narodowego Instytutu Badań Wody i Atmosfery Nowej Zelandii (NIWA) podczas badania populacji ryb. Przeanalizowali okazy, które napotkali na głębokości 1200 metrów.

 

Według naukowców z NIWA embriony rekinów chimerokształtnych rozwijają się w kapsułkach jaj osadzonych na dnie morskim. Tam zamknięte embriony żywią się żółtkiem, aż nadejdzie czas wyklucia. Biorąc pod uwagę ich niewielkie rozmiary i wyjątkowo głębokie siedlisko, młode rekiny tych gatunków są niezwykle rzadkie.

 

Naukowcy planują przeprowadzić testy genetyczne na młodym, aby spróbować dowiedzieć się, do jakiego rodzaju rekina chimerokształtnego należy. Następnie mogą porównać noworodka z dorosłymi osobnikami tego samego gatunku, aby lepiej zrozumieć, jak zmienia się kolor, rozmiar i nawyki żywieniowe tych ryb między niemowlęctwem a dorosłością.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj