Niesporczaki - mikroskopijni giganci w walce z promieniowaniem
Image
Chińscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia na temat niezwykłych zdolności niesporczaków do przetrwania gigantycznych dawek promieniowania. Badanie, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science", rzuca nowe światło na mechanizmy ochronne tych mikroskopijnych bezkręgowców.
Zespół badawczy z uniwersytetów w Qingdao, South China University i innych instytucji naukowych odkrył nowy gatunek niesporczaka, nazwany Hypsibius henanensis, w chińskiej prowincji Henan. Naukowcy zsekwencjonowali genom tych stworzeń i znaleźli, że posiadają one aż 14 701 genów, z czego 30% było unikalnych dla tego gatunku.
Następnie eksperci poddali niesporczaki działaniu niskich i bardzo wysokich dawek promieni gamma. Eksperymenty wykazały, że w naprawie DNA zaangażowanych jest aż 2801 genów tych mikroorganizmów. Odkryto trzy kluczowe mechanizmy, które pozwalają niesporczakom na przetrwanie ekstremalnego promieniowania.
Po pierwsze, niesporczaki wykazują niezwykłą zdolność do szybkiej regeneracji uszkodzonego przez promieniowanie jonizujące DNA. Wykorzystują one w tym celu specjalne białko o nazwie TRID1, występujące wyłącznie u tych stworzeń.
Drugim czynnikiem ochronnym jest aktywacja genu, który prowadzi do powstania dwóch białek ważnych dla mitochondrialnej syntezy ATP. Wydaje się, że u niesporczaków pomagają one również w naprawie DNA.
Image
Trzecim mechanizmem jest zdolność H. henanensis do minimalizowania szkód spowodowanych promieniowaniem poprzez wytwarzanie dużych ilości białek, które działają jako skuteczne przeciwutleniacze. Neutralizują one wolne rodniki, zanim zdążą one zaszkodzić komórkom organizmu.
Odkrycia te rzucają nowe światło na niezwykłe zdolności adaptacyjne niesporczaków. Te mikroskopijne stworzenia, zamieszkujące różne ekosystemy na całym świecie, mogą przetrwać w warunkach, które byłyby śmiertelne dla większości organizmów. Badania nad nimi mogą dostarczyć cennych informacji na temat mechanizmów ochrony przed promieniowaniem, co może mieć zastosowanie w medycynie, kosmonautyce i innych dziedzinach.
- Dodaj komentarz
- 147 odsłon