Niemiecki stellarator Wendelstein 7-X ustanowił nowy rekord wydajności

Image

Źródło: IPP/Jan Michael Hosan

Instytut Fizyki Plazmowej im. Maxa Plancka w Greifswaldzie powiadomił o kolejnym sukcesie w pracach nad swoim reaktorem fuzyjnym. Wendelstein 7-X ustanowił nowy rekord temperatury plazmy i czasu jej utrzymania dla stellaratorów.

 

Niemieccy fizycy, którzy pracują przy reaktorze W7-X ogłosili, że w trakcie najnowszych eksperymentów udało się rozgrzać plazmę do temperatury aż 40 milionów stopni Celsjusza przy zachowaniu gęstości 0,8 x 1020 cząstek na metr sześcienny i podtrzymaniu jej przez 26 sekund. Naukowcy dodają, że uzyskano 18 razy lepszy wynik, niż podczas ostatniego testu.

Image

Źródło: IPP

Ostatecznym celem jest rozgrzanie plazmy do temperatury 100 milionów stopni Celsjusza. Dopiero wtedy będzie można zapoczątkować syntezę jądrową, która pozwoli uzyskać dodatni bilans energetyczny. Chodzi o to, aby w wyniku fuzji jądrowej można było uzyskać więcej energii od tej, którą należy włożyć w rozgrzanie i utrzymanie plazmy w ekstremalnie wysokiej temperaturze. Wówczas moglibyśmy rozpocząć produkcję czystej i taniej energii na masową skalę.

 

Oczywiście mimo wielu prób, jeszcze żaden zespół naukowy nie doszedł do tego etapu. Rekord pobity przez reaktor Wendelstein 7-X dotyczy tylko stellaratorów. Największym sukcesem mogą pochwalić się naukowcy z Chin, którzy pracują przy tokamaku EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak). W 2016 roku udało im się rozgrzać plazmę do temperatury 50 milionów stopni Celsjusza i podtrzymano ją przez 102 sekundy.

 

Ocena:

jak chinczykom udalo sie w roku 2016 pobic niemiecki rekord z 2018?

ta strona zaczya sie zblzac poziomem do wp albo onetu

krzykliwy przyciagajacy klikniecie tytul, ktory okazuje sie bzdura

0
0

Dodane przez John Moll (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Też nie zrozumiałem sorry bo w tytule artykułu napisane że Niemcy pobili w 2018 rekord wydajności temperaturą 40 mln C a dalej napisane że Chińczycy już w 2016 osiągnęli 50 mln C, czyli że Niemcy nie pobili rekordu kitjców.

0
0

Dodane przez suawco (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

No fakt, to mogło być niezrozumiałe.

Rekord Niemców dotyczy stellaratorów, które, jak zauważył niżej komentator r.abin, różnią się nieco od tokamaków. Reaktor W7-X  ustanowił rekord dla stellaratorów, ale to chińczycy ze swoim tokamakiem EAST są na dzień dzisiejszy najlepsi.

0
0

Dodane przez John Moll (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Chińczycy mają rekord temperatury, ale (gdy już Słońce zapłonie) bardzo ważna będzie niezawodność procesu - a pod tym względem - stellarator jest dużo lepszy

0
0