Niemiecki stellarator Wendelstein 7-X ustanowił nowy rekord wydajności

Kategorie: 

Źródło: IPP/Jan Michael Hosan

Instytut Fizyki Plazmowej im. Maxa Plancka w Greifswaldzie powiadomił o kolejnym sukcesie w pracach nad swoim reaktorem fuzyjnym. Wendelstein 7-X ustanowił nowy rekord temperatury plazmy i czasu jej utrzymania dla stellaratorów.

 

Niemieccy fizycy, którzy pracują przy reaktorze W7-X ogłosili, że w trakcie najnowszych eksperymentów udało się rozgrzać plazmę do temperatury aż 40 milionów stopni Celsjusza przy zachowaniu gęstości 0,8 x 1020 cząstek na metr sześcienny i podtrzymaniu jej przez 26 sekund. Naukowcy dodają, że uzyskano 18 razy lepszy wynik, niż podczas ostatniego testu.

Źródło: IPP

Ostatecznym celem jest rozgrzanie plazmy do temperatury 100 milionów stopni Celsjusza. Dopiero wtedy będzie można zapoczątkować syntezę jądrową, która pozwoli uzyskać dodatni bilans energetyczny. Chodzi o to, aby w wyniku fuzji jądrowej można było uzyskać więcej energii od tej, którą należy włożyć w rozgrzanie i utrzymanie plazmy w ekstremalnie wysokiej temperaturze. Wówczas moglibyśmy rozpocząć produkcję czystej i taniej energii na masową skalę.

 

Oczywiście mimo wielu prób, jeszcze żaden zespół naukowy nie doszedł do tego etapu. Rekord pobity przez reaktor Wendelstein 7-X dotyczy tylko stellaratorów. Największym sukcesem mogą pochwalić się naukowcy z Chin, którzy pracują przy tokamaku EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak). W 2016 roku udało im się rozgrzać plazmę do temperatury 50 milionów stopni Celsjusza i podtrzymano ją przez 102 sekundy.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika suawco

Też nie zrozumiałem sorry bo

Też nie zrozumiałem sorry bo w tytule artykułu napisane że Niemcy pobili w 2018 rekord wydajności temperaturą 40 mln C a dalej napisane że Chińczycy już w 2016 osiągnęli 50 mln C, czyli że Niemcy nie pobili rekordu kitjców.

Portret użytkownika John Moll

No fakt, to mogło być

No fakt, to mogło być niezrozumiałe.

Rekord Niemców dotyczy stellaratorów, które, jak zauważył niżej komentator r.abin, różnią się nieco od tokamaków. Reaktor W7-X  ustanowił rekord dla stellaratorów, ale to chińczycy ze swoim tokamakiem EAST są na dzień dzisiejszy najlepsi.

Skomentuj