Niedobór snu powoduje, że mózg zaczyna zjadać samego siebie

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Niedobór snu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Gdy jesteśmy niewyspani, stajemy się mniej wydajni oraz bardziej narażeni na choroby. Najnowsze badania wykazały, że gdy sypiamy zbyt mało, nasz mózg zaczyna dosłownie zjadać samego siebie.

 

Podczas snu w naszym mózgu aktywują się procesy odpowiedzialne za oczyszczanie go z toksyn. Komórki mikrogleju usuwają stare i zużyte neurony w procesie zwanym fagocytozą, zaś astrocyty przycinają zbędne synapsy (połączenia między neuronami) i naprawiają połączenia w mózgu. Okazuje się, że gdy śpimy zbyt mało to w mózgu dzieją się podobne rzeczy, lecz mają charakter szkodliwy.

 

Naukowcy z włoskiego Marche Polytechnic University sprawdzali jak mózgi ssaków reagują na niedobory snu. W tym celu przebadano myszy, które podzielono na cztery grupy. Pierwszej z nich pozwolono spać przez 6-8 godzin. Druga była regularnie wybudzana ze snu. Trzecia grupa pozostawała bez snu przez 8 dodatkowych godzin zaś czwarta nie spała przez 5 dni z rzędu. Następnie sprawdzono aktywność komórek glejowych i astrocytów.

 

W pierwszej grupie, astrocyty były aktywne w 5,7%, a w drugiej grupie już w 7,3%. Z kolei u gryzoni w dwóch pozostałych grupach zaobserwowano wzmożoną aktywność astrocytów, które dosłownie zjadały części synaps. W trzeciej grupie, w której myszy nie spały przez 8 dodatkowych godzin, aktywność astrocytów wzrosła do 8,4%, zaś w ostatniej grupie aż do 13,5%. W dwóch ostatnich grupach astrocyty zjadały te największe i najczęściej używane synapsy. Zaobserwowano również zwiększoną aktywność komórek mikrogleju, co w poprzednich badaniach powiązano z pojawianiem się chorób neurodegeneracyjnych.

"Po raz pierwszy wykazaliśmy, że części synaps są dosłownie zjadane przez astrocyty z powodu utraty snu" - powiedziała Michele Bellesi.

Obecnie nie wiadomo czy powrót do normalnego snu mógłby naprawić wyrządzone szkody. Wyniki badań wskazują, że brak snu może wpłynąć na funkcjonowanie mózgu i prowadzić do chorób psychicznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj