Neurobiolodzy opracowali pierwszy instrument muzyczny obsługiwany myślami

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zaprezentowano pierwszy instrument, na którym można grać korzystając wyłącznie z siły woli. Jest to również kolejny przykład technologii przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych.

 

Możliwość obsługiwania urządzeń z pomocą myśli nie jest niczym nowym. Dotychczas udało się przystosować telewizor, drona a nawet samochód w taki sposób, aby można było wybierać kanały lub kontrolować każdy ruch maszyny tylko i wyłącznie przy pomocy siły woli. Wydaje się zatem, że wiele nowych technologii, sterowanych bez użycia rąk lub nóg, jest w zasięgu naszej ręki (myśli?).

 

Naukowcy od wielu lat pracują również nad możliwością tworzenia muzyki z pomocą siły woli. W 2011 roku brytyjscy badacze udostępnili pacjentom interfejs mózg-komputer, dzięki któremu mogli zmieniać intensywność wybranych zestawów dźwiękowych. Z pomocą elektroencefalografu, który rejestruje aktywność elektryczną mózgu, ochotnicy musieli jedynie skupiać się na wirtualnych przyciskach pojawiających się na ekranie monitora.

 

Jednak powyższa technologia nie pozwalała jeszcze komponować własnej muzyki. Przełomu dokonał neurolog oraz neurobiolog Thomas Deuel ze Szwedzkiego Instytutu Neurobiologii i Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Opracowane przez niego i jego zespół urządzenie o nazwie elektroencefalofon pozwala obsługiwać wirtualny keyboard.

 

Naukowcy zaprosili 15 dorosłych zdrowych ochotników, aby skalibrować urządzenie. Pierwsza metoda polegała na zamykaniu i otwieraniu oczu co 15 sekund, aby zmieniać aktywność w korze wzrokowej. Następnie uczestnicy mieli wyobrażać sobie zaciskanie i otwieranie prawej ręki. Eksperymentatorzy pobierali dane o aktywności w korze wzrokowej i korze ruchowej.

 

Po skalibrowaniu urządzenia przyszedł czas na pierwsze testy. Korzystając wyłącznie z siły woli, uczestnicy mieli odtworzyć konkretne dźwięki. Wstępne badania wykazały, że grupa ochotników potrafiła obsługiwać wirtualny keyboard bez uprzedniego przeszkolenia. Elektroencefalofon można obsługiwać z pomocą aktywności z korze wzrokowej lub ruchowej, tj. zamykając oczy lub wyobrażając sobie np. ruch ręki. Naukowcy wskazują, że pierwsza metoda wydaje się bardziej skuteczna.

 

Wiele dotychczasowych badań wykazało, że słuchanie muzyki posiada korzyści terapeutyczne. Jednak dla ludzi, którzy tworzyli własną muzykę zanim utracili ręce w wyniku wypadku, instrumenty kontrolowane z pomocą siły woli mogą mieć ogromne znaczenie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj