Neuralink może przywrócić wzrok niewidomym i uzdrowić sparaliżowanych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Transhumanizm staje się częścią naszej rzeczywistości. Perspektywa posiadania w mózgu elektrod komunikujących się z mikroprocesorem może się wydawać lekko przerażająca, ale wiele osób jest gotowych na taką implantację. Wśród wielu firm, które ostatnio poczyniły wielkie postępy w tworzeniu specjalnych chipów mózgowych, jest Neuralink, należąca oczywiście do Elona Muska. Ostatnio odbyła się prezentacja postępów w transhumaniźmie podczas której Musk ogłosił cudowne zastosowania dla rozwijanej technologii.

 

Na przykład, Neuralink może przywrócić wzrok, nawet jeśli ktoś urodził się niewidomy. Ale to nie wszystko. Twórcy Neuralink twierdzą, że sa w stanie implantować chipa w rdzeniu kręgowym i łączyć za jego pomoca przerwane połączenia prowadzące do paraliżu. Innymi słowy Neuralink może pomóc niepełnosprawnym powrócić do normalnego życia bez wózka inwalidzkiego! Być może pojawią się jeszcze inne "magiczne" zastosowania.

 

Twórcy Neuralink twierdzą, że są przekonani, że urządzenie Neuralink jest gotowe dla ludzi, więc czas jest funkcją pracy w procesie zatwierdzania przez FDA, amerykańskiego regulatora medycznego. Jego implantacja trwa około 15 minut i jest wykonywana przez robota stworzonego od podstaw tylko w tym celu. Robot jest w stanie bardzo precyzyjnie umieszczać elektrody unikając naczyń krwionośnych. 

 

Warto zaznaczyć, że chip Neuralink, który staje się częścią czaszki, jest zasilany baterią i trzeba go ładować i wymieniać przy każdej aktualizacji wersji. Przed wersją 1 baterii nie było w mózgu. pozostawała na zewnątrz w pobliżu ucha. Teraz bateria jest częścią urządzenia i ładuje się indukcyjnie.

 

Wyobraźmy sobie, że bateria eksploduje lub przecieka do mózgu. Nie skończyło by się to chyba szczęśliwie. Warto też już teraz zastanowić się co stanie się z Neuralink, gdy ktoś go zhakuje. Nie możemy mieć perwności, że ta technologia nie zostanie użyta jako broń i przeciwko ludzkości, aby nas zniewolić.

 

Trzeba jednak przyznać, że o ile urządzenie będzie pracowało zgodnie z planem byłby to najbardziej niesamowity przełom medyczny w historii. Elon mówi, że dzieli ich 6 miesięcy od wszczepienia Neuralink w pierwszy ludzki mózg i oświadczył, że planuje wszczepić sobie Neuralink do mózgu.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

No tak. Wielu naszych "Braci

No tak. Wielu naszych "Braci mniejszych"*,  oddało za to - życie. Spodziewam się, że choć pomnika się doczekają (bo odszkodowania - nie będą dochodzić)
*- naukowcy (amerykańscy) odkryli, że naczelne - osiągnęł już rozwój homo - z wczesnej epoki kamienia. Szybko ewoluują i ciekawe, czy są bardziej od nas - odporne na radioaktywność. Jeśli tak, to będziemy mieli "praktyczną realizację fikcji "La Planète des singes". Chwała Bogu, że nie trzeba będzie, zaczynać wszystkiego - od karaluchów

Skomentuj