Naukowiec uważa, że zbudowanie ogromnych murów w USA zmniejszy siłę tornad

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Na spotkaniu American Physical Society w Denver, naukowiec z Temple University zaprezentował sposób, który "raz na zawsze" pozwoli osłabić siłę tornad. Mowa jest o budowie wysokich murów w Alei Tornad.

 

Jak twierdzi fizyk Rongjia Tao, wystarczy zbudować trzy ogromne mury - jeden w Północnej Dakocie, drugi wzdłuż granicy stanów Kansas i Oklahomy oraz trzeci na południu stanów Teksas i Luizjany. Według jego obliczeń, mur ten powinien mieć wysokość 300 metrów i rozciągać się na 160 kilometrów.

 

Pomysł nie ma na celu ochronienia miast przed tornadami, ale powstrzymanie ich formowania się. Tao uważa, że stawiając te struktury w tzw. Alei Tornad, czyli w obszarze w USA, gdzie występują trąby powietrzne ze zwiększoną częstotliwością, będzie można zmniejszyć zagrożenie, związane z tymi ekstremalnymi zjawiskami.

 

Budowa takich murów zajęłaby kilka lat, jednak nie wszyscy podzielają zdanie fizyka. Joshua Wurman z amerykańskiego Centrum Badań nad Trudnymi Warunkami Pogodowymi uważa, że ściany te mogą znacząco zmienić klimat w tych obszarach, niekoniecznie na lepsze.

 

 

Źródło: http://www.bbc.com/news/science-environment-26492720

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj