Naukowcy zbudowali zrobotyzowane ramię z prymitywną samoświadomością

Kategorie: 

Źródło: Columbia Engineering

W pełni samoświadome roboty to wciąż daleka przyszłość, która jednak nadejdzie prędzej czy później. Tak naprawdę to naukowcy sami do końca nie wiedzą, czym jest samoświadomość, ale inżynierowie z Columbia Engineering pochwalili się nowym robotem, który posiada jej pewne elementy.

 

Mowa o zrobotyzowanym ramieniu, sterowanym przez sztuczną inteligencję. Twórcy pozwolili tej maszynie opracować własne modele zachowania. Początkowo robot zachowywał się dość chaotycznie, lecz po około 35 godzinach treningu, dzięki metodzie głębokiego uczenia, zaczął robić znacznie bardziej precyzyjne ruchy i mógł wykonywać pewne zadania.

 

W ten sposób, inżynierowie chcieli sprawić, aby robot zyskał samoświadomość – a przynajmniej jej niektóre elementy. Zrobotyzowane ramię podczas wielogodzinnego treningu poznawało swój kształt i możliwości, a zdobytą wiedzę wykorzystało w praktyce.

Źródło: Columbia Engineering

W tym konkretnym przypadku, uzyskanie prymitywnej samoświadomości pozwoliło maszynie poznać siebie i stale ulepszać się. Z pewnością jest to dopiero początek, ale już dziś powinniśmy zadać sobie pytanie – czy ludzkość powinna dać maszynom samoświadomość?

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Demostenes

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wyksztalcila bardzo prymitywną świadomość wykorzystując ramię i może ulepszać posługiwanie się nim ulepszając świadome posługiwanie się tym co otrzymała, później cecha umiejętnego wykonywania zadań będzie dodana do cech świadomych jako umiejętność sztucznej świadomej inteligencji.

Portret użytkownika r.abin

Fakt - granica "stworzenia

Fakt - granica "stworzenia rozumnego" przesuwa się. Niedawno rybka zdała "test lustra" - zauważyła swoje odbicie i obejrzała (niewidoczne dotąd) elementy ciała. Wczoraj przeczytałem o odkrytych nowych procesach (dotąd niezauważanych przez naukę) myślowych ptaków - co stawia je na równi z szympansami. Ta "samoświadomość" robota jest dodatkowo "prymitywna" - a jak bardzo?

Skomentuj