Naukowcy zaproponowali budowę „Arki Noego” na Księżycu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Arizony wyszli z propozycją budowy schronu na Księżycu, który miały spełniać rolę biblijnej Arki Noego. Pomysł zakłada przechowanie próbek należących do 6,7 miliona ziemskich gatunków na Srebrnym Globie na wypadek globalnej katastrofy.

 

Profesor Jekan Thanga i jego zespół przedstawił koncepcję współczesnej „Arki Noego” - zasilanego energią słoneczną księżycowego schronu, w którym można byłoby przechować między innymi zamrożoną kriogenicznie ludzką spermę, nasiona oraz zarodniki.

 

Naukowiec wskazuje, że globalne katastrofy, takie jak erupcja superwulkanu Toba, która miała miejsce 75 tysięcy lat temu i doprowadziła do liczącego tysiąc lat okresu ochłodzenia zmniejszyła różnorodność biologiczną na Ziemi. Natomiast współczesnym zagrożeniem są zmiany klimatyczne – wzrost poziomu mórz spowoduje zatopienie wielu miejsc na Ziemi, w tym Globalny Bank Nasion, który znajduje się na norweskim archipelagu Svalbard na wyspie Spitsbergen.

Źródło: Uniwersytet Arizony

Jekan Thanga uważa, że przechowywanie próbek poza Ziemią zmniejszyłoby ryzyko utraty różnorodności biologicznej w przypadku globalnej katastrofy. Dlatego zaproponowano budowę „Arki Noego” w naszym najbliższym sąsiedztwie, czyli na Księżycu. Schrony umieszczone głęboko pod powierzchnią Srebrnego Globu nie byłyby narażone na zabójcze promieniowanie kosmiczne.

 

Zespół obliczył, że przetransportowanie 50 próbek każdego z 6,7 miliona gatunku na Ziemi wymagałoby około 250 lotów kosmicznych. Dla porównania, budowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wymagała zaledwie 40 lotów. Dodajmy do tego, że szacowany koszt budowy i utrzymania stacji ISS w 2010 wyniósł 150 miliardów dolarów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj