Naukowcy zaprezentowali internet, który przesyła dane z prędkością 1 terabita na sekundę

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Alexandre Delbos/CC BY 2.0

W Niemczech odbyły się testy superszybkiego internetu, który pozwala na przesyłanie ogromnych ilości danych w bardzo krótkim czasie. Dzięki nowej technologii, moglibyśmy ściągać ponad 20 filmów w jakości HD w ciągu jednej sekundy.

 

Niezwykłego osiągnięcia dokonała firma zajmująca się badaniami naukowymi, Nokia Bell Labs, we współpracy z Deutsche Telekom T-Labs i Uniwersytetem Technicznym w Monachium. Prędkość 1 Tbps, tj. 128 gigabajtów na sekundę, była możliwa dzięki nowej technice modulacji, zwanej Probabilistic Constellation Shaping. Co ciekawe, eksperyment został przeprowadzony w warunkach rzeczywistych przy zastosowaniu istniejącej już infrastruktury światłowodowej.

 

Naukowcy przesyłali dane z pełną prędkością ze Stuttgartu do Darmstadtu i Norymbergi. Transfer danych do Berlina był nieco wolniejszy i wynosił 0,8 Tbps (tj. 100 gigabajtów), lecz przy tak wysokich liczbach nie robi to zbyt wielkiej różnicy.

 

Warto dodać, że usługa dostępna w USA o nazwie Google Fiber udostępnia szybki internet, który pozwala na przesył danych z prędkością 1 Gbps, czyli 125 megabajtów na sekundę. Technologia testowana w Niemczech jest zatem tysiąckrotnie szybsza. Niestety nie podano jeszcze do wiadomości kiedy (i czy w ogóle) superszybki internet stanie się dostępny dla wszystkich.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj