Naukowcy zamierzają „wskrzesić" wymarły podgatunek nosorożca

Image

Źródło: youtube.com

Naukowcy wraz z ekspertami z organizacji zajmujących się ochroną przyrody od dawna pracują nad sposobami przywrócenia populacji nosorożca białego północnego. Wiadomo, że w 2018 roku były tylko dwie samice tego podgatunku, co oznacza, że podgatunek można uznać za wymarły funkcjonalnie. Ostatnio jednak naukowcy z projektu Biorescue poinformowali o pewnej innowacyjnej metodzie, która może przyczynić się do „wskrzeszenia” tych zwierząt.

 

Naukowcy postanowili „ożywić” nosorożce białe, tworząc w laboratorium zarodki. W tym celu pracownicy kenijskiego rezerwatu, w którym trzymane są dwie ostatnie samice z podgatunku, tj. Fatu i jej matka Najin, dostarczyli naukowcom jaja, a od dwóch już martwych samców pobrano płyn nasienny.

 

Jednocześnie ani Fatu, ani Najin nie będą w stanie pełnić roli zastępczych matek potencjalnych potomków podgatunku, a zatem embriony zostaną wprowadzone do ciała przedstawicieli bliskich krewnych podgatunku, tj. nosorożców białych południowych. Według specjalistów, którzy rozpoczęli projekt, szanse powodzenia są dość duże.

 

W tej chwili naukowcy mają już dwanaście embrionów, które z dużym prawdopodobieństwem mogą stać się przyszłymi młodymi nosorożców północnych, co oznacza, że wkrótce ten podgatunek będzie można uratować przed całkowitym wyginięciem.

 

Ocena: