Naukowcy z Chin sklonowali zmodyfikowanego genetycznie psa. Wkrótce przyjdzie czas na ludzi

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube/People's Daily, China

Możliwość klonowania istot żywych przestała nas zadziwiać, lecz klonowanie ludzi to zupełnie inna kwestia. Zespół chińskich naukowców powiadomił, że jako pierwszy w historii zdołał sklonować zmodyfikowanego genetycznie psa rasy beagle. Niektóre media nie bez powodu określiły zwierzę mianem superpsa, zaś zdaniem ekspertów sukces może zapoczątkować inżynierię genetyczną u ludzi.

 

Zabieg klonowania psa został przeprowadzony przez pekińską firmę biotechnologiczną Sino Gene. Zwierzę o imieniu Long Long urodziło się w maju. Ojciec psa, Apple, został zmodyfikowany genetycznie do celów badawczych w tym samym laboratorium w taki sposób, aby chorował na miażdżycę tętnic.

 

Long Long został sklonowany techniką transferu komórek somatycznych. Jego narodziny mają spore znaczenie dla chińskich badaczy, ponieważ psy należą do ssaków, których sklonowanie jest sporym wyzwaniem ze względu na niską jakość oocytów i asynchroniczne cykle reprodukcyjne u matek zastępczych.

Lai Liangxue i jego zespół, który brał udział w zabiegu ma zamiar rozpocząć masową "produkcję" zmodyfikowanych genetycznie superpsów. Long Long nie posiada w sobie genu miostatyny, dzięki czemu ma dwukrotnie większą masę mięśniową. Klonowane psy będą silniejsze, szybsze, będą mogły posiadać inne pożądane cechy i zostaną wykorzystane w policji lub przez myśliwych. Firma Sino Gene nie wyklucza klonowania innych zwierząt, w tym zwierząt domowych.

 

Jak widać Chiny bardzo aktywnie ulepszają technologię klonowania zwierząt, co budzi poważne obawy wśród naukowców oraz etyków na świecie. Szczególnie niepokojąco wyglądają stopniowe przygotowania do klonowania ludzi o czym przecież otwarcie mówi się w Chinach. Koncern Boyalife Group, który współpracuje z Chińską Akademią Nauk oraz południowokoreańską firmą Sooam pracuje nad największą fabryką na świecie do klonowania zwierząt. W przyszłości to właśnie w niej ma narodzić się pierwszy w historii sklonowany człowiek.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika LadyQuantum

"Zmodyfikowany, aby chorował

"Zmodyfikowany, aby chorował na miażdżycę tętnic" ale czemu żeby chorował? Sad Rozumiem potrzebę rozwoju, ale czy nie lepiej byłoby nadać psu cechy pozytywne, a nie choroby? Nie lepiej byłoby go zmodyfikować tak by na coś nie chorował? Sad Biedny psiak Sad

Portret użytkownika r.abin

"Zmodyfikowany, aby chorował

"Zmodyfikowany, aby chorował na miażdżycę tętnic", a sklonowany egzemplarz będzie miał większą masę. To do jakiej Policji to się będzie nadawało? Raczej jako egzemplarz hodowlany (taki psi brojler).

 

Skomentuj