Naukowcy wytworzyli najkrótszy impuls światła

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Międzynarodowy zespół fizyków i inżynierów, prowadzony przez profesora Zenghu Changa z Uniwersytetu Centralnej Florydy wygenerował najkrótszy impuls światła, który trwał jedyne 53 attosekundy (10-18 sekundy). Co ciekawe, naukowcy zdołali pobić swój własny rekord z 2012 roku.

 

Możliwość generowania impulsów światła trwających attosekundy została zademonstrowana w 2001 roku. Od tego czasu, naukowcy z całego świata starali się wytwarzać możliwie jak najkrótsze impulsy, ponieważ w ten sposób możemy poszerzyć naszą wiedzę o świecie cząstek.

 

Jak superszybkie kamery potrafią rejestrować wydarzenia zachodzące w mgnieniu oka w spowolnionym tempie, tak krótkie impulsy światła, trwające attosekundy, pozwalają uzyskać dokładny obraz szybko poruszających się elektronów w atomach i molekułach.

Źródło: University of Central Florida

W 2012 roku, zespół profesora Changa wygenerował impuls światła, który trwał przez 67 attosekund. Podczas ostatniego eksperymentu rekord został pobity i wyniósł 53 attosekundy. Udało się również skrócić długość fali światła, która osiągnęła zakres tzw. okna wodnego - w nim atomy węgla, w przeciwieństwie do wody, silnie absorbują światło.

 

Sukces naukowców może przyczynić się np. do udoskonalenia ogniw słonecznych lub opracowania chipów nowej generacji, przeznaczonych dla telefonów komórkowych i komputerów, które będą tysiąc razy szybsze od dzisiejszych urządzeń elektronicznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj