Naukowcy wytworzyli najkrótszy impuls światła
Image
Międzynarodowy zespół fizyków i inżynierów, prowadzony przez profesora Zenghu Changa z Uniwersytetu Centralnej Florydy wygenerował najkrótszy impuls światła, który trwał jedyne 53 attosekundy (10-18 sekundy). Co ciekawe, naukowcy zdołali pobić swój własny rekord z 2012 roku.
Możliwość generowania impulsów światła trwających attosekundy została zademonstrowana w 2001 roku. Od tego czasu, naukowcy z całego świata starali się wytwarzać możliwie jak najkrótsze impulsy, ponieważ w ten sposób możemy poszerzyć naszą wiedzę o świecie cząstek.
Jak superszybkie kamery potrafią rejestrować wydarzenia zachodzące w mgnieniu oka w spowolnionym tempie, tak krótkie impulsy światła, trwające attosekundy, pozwalają uzyskać dokładny obraz szybko poruszających się elektronów w atomach i molekułach.
Źródło: University of Central Florida
W 2012 roku, zespół profesora Changa wygenerował impuls światła, który trwał przez 67 attosekund. Podczas ostatniego eksperymentu rekord został pobity i wyniósł 53 attosekundy. Udało się również skrócić długość fali światła, która osiągnęła zakres tzw. okna wodnego - w nim atomy węgla, w przeciwieństwie do wody, silnie absorbują światło.
Sukces naukowców może przyczynić się np. do udoskonalenia ogniw słonecznych lub opracowania chipów nowej generacji, przeznaczonych dla telefonów komórkowych i komputerów, które będą tysiąc razy szybsze od dzisiejszych urządzeń elektronicznych.
- Dodaj komentarz
- 966 odsłon