Naukowcy wymienili prosty i tani sposób na zmniejszenie śmiertelności w miastach o 15%

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z USDA Forest Service odkryli, że każde posadzone drzewo znacznie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia wśród osób mieszkających w pobliżu miejsca sadzenia. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Environment International.

 

Naukowcy przeanalizowali dane z dobrze udokumentowanej kampanii sadzenia drzew, która miała miejsce w Portland w stanie Oregon w USA w latach 1990-2019. W tym czasie grupa non-profit posadziła 49 246 drzew na ulicach miasta. W ten sposób prowadzili zapisy, gdzie i kiedy posadzono każde drzewo. Umożliwiło to naukowcom powiązanie tych danych ze wskaźnikami śmiertelności z powodu chorób układu krążenia, układu oddechowego lub innych przyczyn.

 

Niższą śmiertelność zaobserwowano na terenach z większą liczbą nasadzeń drzew, zwłaszcza wśród mężczyzn i osób starszych. Badanie wykazało, że połączenie staje się silniejsze, gdy drzewa stają się wyższe. Drzewa posadzone w ciągu ostatnich 1-5 lat wiązały się z 15% redukcją śmiertelności, a drzewa posadzone w ciągu ostatnich 11-15 lat wiązały się z redukcją o 30%.

 

Autorzy nie zastanawiali się nad przyczynami tego efektu, ale zasugerowali, że jest on związany ze spadkiem temperatury i hałasu, a także zanieczyszczeniem powietrza. Ponadto autorzy badania doszli do wniosku, że roczne korzyści ekonomiczne sadzenia drzew ponad tysiąckrotnie przewyższają koszty ich utrzymania.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj