Naukowcy wykorzystali podziemne wybuchy jądrowe do zbadania jądra Ziemi

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

W latach 60. i 70. XX wieku, kiedy zimna wojna zbierała żniwo strachu i niepewności, Stany Zjednoczone i Związek Radziecki przeprowadziły szereg testów nuklearnych, które oznaczały początek nowej, niepokojącej ery. Ale okazuje się, że te wybuchy mogą mieć inny, nieoczekiwany skutek. Dziś naukowcy wykorzystują dane z tych testów do badania jądra Ziemi.

 

 

Jądro Ziemi jest nieosiągalnym miejscem. Nawet najgłębsza dziura, jaką kiedykolwiek wykopano, zaledwie drapnęła powierzchnię planety, nie docierając do jądra. Dlatego naukowcy muszą polegać na innych technikach, takich jak tomografia sejsmiczna, która wykorzystuje trzęsienia ziemi do tworzenia obrazów wnętrza Ziemi.

 

Fale sejsmiczne, które rozchodzą się podczas trzęsienia ziemi, przemieszczają się z różnymi prędkościami przez różne rodzaje skał i płynów wewnątrz Ziemi. Naukowcy mierzą te fale w różnych miejscach na powierzchni planety i na podstawie tych danych tworzą mapy wnętrza Ziemi.

 

W latach 90. XX wieku zasugerowano, że jądro Ziemi obraca się szybciej niż reszta planety. Ale niedawne badanie z University of Southern California (USC) przeczy temu. Naukowcy z USC wykorzystali dane fal sejsmicznych zebrane podczas podziemnych testów bomb jądrowych przeprowadzonych przez Związek Radziecki w latach 1971-1974. Na podstawie tych danych oszacowali, że jądro obraca się wolniej niż myśleliśmy - około 0,1 stopnia na rok.

 

 

Ale to nie koniec odkryć. Przy użyciu danych z amerykańskich testów nuklearnych przeprowadzonych w pobliżu Alaski w latach 1969-1971, naukowcy zauważyli, że kierunek obrotu jądra zmienił się. To odkrycie mogło wyjaśnić pewne wahania długości dnia na Ziemi, które od dawna intrygowały naukowców.

 

Zmiany w prędkości i kierunku obrotu jądra mogą wpływać na długość dnia ziemskiego, która waha się o około plus minus 0,2 sekundy w cyklu sześciu lat. Te nowe badania potwierdzają teorię, że ruchy jądra są odpowiedzialne za te niewielkie wahania.

 

Choć wybuchy jądrowe przypominają o groźbie globalnej katastrofy, dla naukowców stały się nieoczekiwanie cennym źródłem informacji o wnętrzu naszej planety. Dzięki nim mamy szansę lepiej zrozumieć, jak działa Ziemia - nasz dom, którego tajemnice wciąż czekają na odkrycie.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj