Naukowcy wyjaśnili dlaczego na świecie rodzi się rekordowa liczba bliźniaków

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy zauważyli, że w ostatnim czasie notujemy rekordową liczbę bliźniaków, którzy zaczęli się rodzić na naszej planecie. Ich liczba stale rośnie i postanowiono zbadać dlaczego.

Zdaniem ekspertów od lat 80 tych XX wieku liczba bliźniaków wzrosła o jedną trzecią - z 9 do 12 na 1000 urodzeń. Rocznie na świecie rodzi się około 1,6 miliona bliźniaków. Oznacza to, że co 42 dziecko jest bliźniakiem.

 

Naukowcy usiłowali zrozumieć jakie przyczyny stoją za tym dziwnym wzrostem i  doszli do wniosku, że zjawisko to wiąże się ze wzrostem liczby przypadków sztucznego zapłodnienia in vitro i innych metod stymulowania płodności.

 

Innym powodem, któy jest brany pod uwagę jako czynnik wywołujący ciąże bliźniacze jest późniejsze macierzyństwo, co obserwuje się ostatnio w wielu krajach i co nasila się w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Tak się składa, że prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt rośnie wraz z wiekiem.

 

Autor badania, uczony z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Christian Monden, podkreślił, że posiadanie bliźniaków często wiąże się z wyższą śmiertelnością niemowląt oraz z powikłaniami dla matek i dzieci podczas ciąży i porodu. Trudno zatem postrzegać tą tendencję za coś pozytywnego

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj